Kniha Dubánci - příběhy jednoho roku - recenze, aneb jak jsme stavěli dubánkům domeček

autor: Lenka Kadlíková
Již delší dobu pokukuju po knížce, která by nějakým způsobem synovi představila co se děje během roku. Knížka Dubánci - příběhy jednoho roku je jednou z nich.

Pokud tuhle knížku pořídíte, připravte se na na otázku:" Mami, tati, kdo jsou Dubánci? Kde je najdu?". Nebojte. Odpověď se dozvíte hned v úvodu knížky. Celé to vymyslel Petr Václavek, který je autorem fotek a ilustrací v knížce. Dubánky pak představil Leoně a Slávkovi, kteří pak sepsali příběhy.

Celé je to pojaté jako jeden rok v životě Dubánků

Jednotlivé kapitolky mají názvy podle měsíců v roce. Každá kapitolka má téma nějakým způsobem související s měsícem po kterém je pojmenována.

Například Březen za kamna vlezem. Kapitolka je o tom jak Dubánci jeden rok v březnu vůbec nemohli usnout a pro jednoho chrápajícícho Dubánka vyrobili hamaku.

Září je samozřejmě o tom jak šli Dubánci do školy. Dostali za úkol najít v lese něco zajímavého. Jedna skupinka přivedla někoho, koho se nejdříve všichni polekali, Kaštouna. Kdo to byl se dozvíte v knížce.

A v listopadu? V listopadu si Dubánci, stejně jako mnohá zvířátka, dostavují a upravují svá obydlí na zimu. Pomáhají jim s tím dva člověčí kamarádi. Dorozumívají se s Dubánky pomocí textu skládaného z větviček. Se synem jsme to zkusili také - myslím postavit Dubánkům domeček. V tom našem samozřejmě nechybí, mechová postýlka, ohniště špalek se sekyrkou, samozřejmě záchůdek (na fotce je vidět větší kus kůry jako dvířka) a výtahová plošina. Syn totiž miluje výtahy, takže jsme ho Dubákům museli postavit :-). Jak se nám to povedlo, můžete posoudit na fotce :-)

Je to opravdu krásná knížka s úžasnými fotkami a kresbami. Text se velmi dobře čte a je srozumitelný pro děti předškolního věku. Pokud hledáte knížku s příběhy, která dá dětem představu co se který měsíc v přírodě děje ve spojení s pohádkovým příběhem a máte rádi reálné fotky a ilustrace, je to kniha pro vás.

Dubánky můžete sledovat na webu či Facebooku

Tahle ji popisuje Petr Václavek, který dubánčí svět vymyslel a je autor fotografií a ilustací v celé knize:

"Konečně vyšlo naše společné dílko – knížka dubánčích příběhů. Napsal ji můj spolužák z matfyzu Slávek Rydval se svou manželkou Leonou Šťastnou a já ji doplnil dubánčími fotkami a ilustracemi.

Knížka dubánčích příběhů zachycuje jejich život tak, jak nám o něm vyprávěli, obsahuje celkem dvanáct povídek (+ úvod a bonus na konci) na 120 stránkách. Aby se to dětem lépe četlo, je každá stránka doplněná o fotku nebo ilustraci (celkem jich je asi 90)."

Vydavatel: Cpress
Rok vydání: 2017
Počet stran: 120
ISBN: 9788026414391
Autor: text: Leona Šťastná, Slávek Rydval, foto a ilustrace: petr Václavek
Vazba: vázaná s laminovaným potahem

Jedna rada na závěr. Neukazovat knihu ve chvíli, kdy se Vám opravdu nechce do lesa. Děti totiž budou chtít hned jít dubánky hledat :-D.autor:
datum vydání:
15. září 2017


Diskuze k článku „Kniha Dubánci - příběhy jednoho roku - recenze, aneb jak jsme stavěli dubánkům domeček“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!