Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Etna nám vyrostla

autor: Mgr. Jana Hájková
Díky sopečné činnosti měří jeden z vrcholů tohoto italského vulkánu více. Jakým způsobem to vědci zjistili, se dozvíte v dnešním článku. A víte, že i naše hora Sněžka už neměří 1602 metrů nad mořem, jak jsme se učili ještě před 15 lety?


Aktivní sopka

Od poloviny února letošního roku chrlí Etna stále žhnoucí lávu a popel. Díky tomu její jihovýchodní kráter jako by narostl. Tento vulkán na italském ostrově Sicílie po desítkách erupcí v letošním roce dosáhl vrcholu ve výšce 3 357 metrů nad mořskou hladinou. Tento údaj má však toleranci plus minus tři metry. Novou výšku určil Národní institut pro geofyziku a vulkanologii na začátku srpna.

Vyhodnocení satelitních snímků

Doposavaď byl nejvyšším bodem této sopky kráter na severovýchodní straně. Vědci vyhodnotili satelitní snímky z období mezi 13. a 25. červencem. A došli k závěru, že díky letošním přibližně padesáti výbuchům narostl jihovýchodní okraj pod nánosy lávy a kamení. Naopak „Velký bratr“ (jak se severovýchodnímu kráteru přezdívá) je již jen původním vrcholem této sopky. Ten svůj okraj snižoval v průběhu let díky erozi a borcení stěn.

Výbuchy sopky se dokáží postarat o velmi zajímavé přírodní divadlo. Naštěstí ke zraněním nebo větším škodám na majetku dochází jen zřídka. Tu a tam se kvůli Etně musí odklonit letecká doprava, jelikož v atmosféře je příliš vysoká koncentrace popela a kouře. Hřmění vulkánu občas roztřese okna v okolí. A stává se také, že popel pokryje ulice a auta. Až k nám se ale většinou ve větších koncentracích nedostane.

I naše nejvyšší hora „povyrostla“

Na konci roku 2013 provedli zeměměřiči nová měření, která prokázala, že je Sněžka o metr vyšší. Již tedy neplatí údaj 1 602 metrů nad mořskou hladinou. I v učebnicích zeměpisu a geografie se musela tato hodnota přepsat na přesnějších 1 603 metrů. Problémem byly původně použité kartografické a zeměměřičské metody, které kdysi určily výšku této hory s menší přesností.

Zajímavostí je, že nejvyšší vrchol Krkonoš neleží na našem území, ale je na polské straně hranice. Tam byl naměřen nový vrchol Sněžky. Pokud bychom hledali horu s nevyšším vrcholem v České republice, je to Luční hora. Nejvyšším bodem České republiky je pak vrchol vysílače na Pradědu.

Zdroj:
1) spiegel.de
2) www.tisicovky.cz

autor:
Mgr. Jana Hájková

datum vydání:
10. října 2021


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Bejvávalo.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.