Jak je to s uplatněním ekologů?

autor: RNDr. Jiří Jakl
Chcete-li se ekologem stát, zamyslete se nad svoji budoucností.

Čtenáři tohoto serveru jsou jistě i mladí perspektivní lidé plní ideálů. 'Chceme dělat něco dobrého pro přírodu, nejsme zatvrzelí konzumenti, když se budeme pilně učit a pak pracovat, hlad mít určitě nebudeme...' atd. Stavění se na dobrou stranu a držení se obecně platných teoretických pravidel bohužel zatím v naší společnosti obvykle není často patřičným způsobem oceňováno a co platno.

Pracovní příležitosti

Tak především pracovních příležitostí je poměrně málo. Když už máte požadované vzdělání a dovednosti, jste často obětí státních 'šaškárenských' výběrových řízení, kde jsou jasní favoriti vybráni již předem (jde o známosti, dohazování apod. - od jisté doby se v této věci jen zesložitil jakýsi rituál), takže nemáte prakticky žádnou šanci (více viz O Životě.cz). U soukromých firem je situace odlišná v tom, že za kvalitní práci tu dostanete asi méně peněz, ale výběrová řízení 'šaškárenská' už být nemusí (požadavek na kvalitu, ale za co nejméně peněz). Je velká škoda, že zelenou nedostávají kvalitní pracovníci a jejich projekty, ale ti méně schopní nebo ti opravdu schopní nejsou patřičným způsobem ohodnoceni (demotivující stav). Sám sním svůj sen o rovných šancích pro všechny. Nezbývá mi a snad i Vám nic jiného, než psát o šaškárnách, protože trestní řízení asi ani nepřipadají v úvahu (nikdo Vám dnes nedá na papíře informace o konkurentech, vše se hned 'zahrabává pod koberec' - 'vítěz' ovšem není nikdo neznámý a obrázek si o něm můžete udělat sami). Například v odůvodnění nepřijetí na místo doktoranda (vlastně 'výběrové řízení' na PřF UK v Praze) jsem se setkal i s tím, že 'se svým vědeckým projektem nezapadám do nepsané koncepce ústavu'. Jistě mi dáte za pravdu, že je to asi stejný důvod, jako že 'politicky nezapadám, nemám peníze na odpovídající vzdělání nebo že nemám známosti a vlivné rodiče' místo schopností studovat či vykonávat nějaký obor (o 'konkurentech' se ani zmiňovat nebudu).

Šanci uplatnit se mají stále i středoškoláci - např. jako 'podnikoví ekologové', což je povolání ještě stále do jisté míry perspektivní. Takto úzce zaměření odborníci však mívají v případě zájmu studia na vysoké škole potíže (s biochemií, matematikou, systematikou...). V neziskových organizacích rozhodně nezbohatnete a je to život závislý na nejistých dotacích. Založit vlastní firmu pak mohou jen ti, za kterými stojí kapitál, ne 'jen' dobré nápady.

Práce

Z 'teplých místeček' bolí akorát zadeček. Práce ekologa může být i hodně adrenalinová - na jedné straně mohou být naštvaní ochranáři, že málo chráníte, na druhé zase 'obyčejní lidé' mající problém opačný (a to i v právních sporech). Z práce ochranářů se často stává úředničina, takže o iluzích pohybu na čerstvém vzduchu si můžete nechat jen zdát. Nezbytností pro ochranáře se paradoxně stává i řidičský průkaz (aby mohli smrdět na silnicích).

Perspektiva

Záleží na výsledku voleb. Vyhraje-li např. ODS, lze počítat s tím, že do ochrany přírody půjde méně peněz, na ochranu přírody budou brány mnohem menší ohledy... Méně peněz znamená méně příležitostí udělat něco pro přírodu. Lze počítat s likvidací neziskového sektoru, který je nepohodlný pro 'ekonomický růst', technokraty a demagogy.

Úřad práce

Úřady práce se na Vás těší. Musíte počítat s tím, že školy chrlí nadpočty absolventů a práce za Vámi rozhodně nepřijde sama. Čím vyššího vzdělání dosáhnete, tím větší teoretickou šanci na lepší práci máte.

Na závěr tohoto kratičkého příspěvku bych chtěl vyzvat čtenáře k diskusi - můj pohled může být zkreslený jen vlastní zkušeností a názorovou orientací. Doufám, že se Vám po přečtení tohoto příspěvku alespoň trochu 'zatočí žaludek', protože normální mi poměry v tomhle alespoň naštěstí demokratickém státě bohužel stále ještě nepřipadají.



autor:
datum vydání:
11. října 2005


Diskuze k článku „Jak je to s uplatněním ekologů?“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!