Kniha Planta sapiens – padne hlavní důvod pro veganství?

autor: Lenka Kadlíková
Paco Calvo v této knize otevírá pro běžného člověka úplně jiný pohled na svět rostlin. Poukazuje na již dlouho známé a přináší nové poznatky nejmodernější vědy, které ukazují na možnosti vědomí rostlin. Boří představy rostlin jako pouhé kulisy a zdroje potravy.

Paco Calvo je přední osobností filozofie rostlinné signalizace a chování. Působí v Laboratoři minimální inteligence (MINT Lab) na Murcijské univerzitě ve Španělsku. Věnuje se zde rostlinné neurobiologii a ekologické psychologii.

V této knize předkládá úplně nový pohled na svět rostlin. Celou knihou prostupuje jedna základní myšlenka. Naučit se vnímat rostliny jako vědomé bytosti. Ne jako věci. A to nejen z pohledu běžného člověka, ale i z pohledu vědců. Autor zabrušuje do mnoha vědních oborů, na příkladech ukazuje podobnosti a odlišnosti světa zvířat a rostlin, které běžný člověk nemá šanci vidět. Poukazuje na důležitost rostlin nejen jako potravy, ale i jako organismů, které jsou nezbytné pro zmírnění a naší adaptaci na současnou klimatickou zněnu.

Rostliny lze uspat

Ukázka klasické reakce mucholapky podivné

Hned na začátku mě velmi zaujal experiment s masožravkou nereagující na potravu, který ukazuje jak působí na rostliny látky, které běžně používáme na uspání zvířat. Takových podobností mezi rostlinami a zvířaty autor popisuje mnohem víc. Vidí je i tam, kde by vás to nenapadlo.

Pohyb popínavek hledajících oporu

Na příkladu Darwinovských pokusů s popínavkami a novodobých vědeckých postupů s časosběrným videem přináší Calvo fascinující pohled na vědomý pohyb a reakce rostlin. Který, mimo jiné, Calvo vidí jako inspiraci na konstrukci robotů majících za úkol prodrat se neprostupnou lokalitou. Svým způsobem navazuje na Darwinovu práci „On the Movements and Habits of Climbing Plants“.

Právě způsob pohybu je to, co rostliny tolik odlišuje od živočichů. Proč dříve byly houby řazeny mezi rostliny? Většinou pro lidské oko těžko postřehnutelný, pohyb rostlin má stejné důvody, ale jiné způsoby než u zvířat. Neméně fascinující jsou i informace o komunikaci a možnostech vnímání bolesti u rostlin.

Ví se, že rostliny vnímají své okolí a podle toho se chovají, disponují elektrickými signály podobnými jako nervová soustava u zvířat.

Stejně jako naše morčata, která piští jak o závod, když slyší bouchnout dveře nebo lednici, protože tuší, že dostanou něco dobrého, reagují na podněty i rostliny. Rostlina si dokáže vybrat jaký podnět je pro ni důležitý a jaký méně a podle toho se zachová. Výzkumy ukazují že se zdaleka nemusí jednat jen o reflexy a adaptaci, ale že rostliny mohou disponovat určitou formou kognice. Čili možností učení, zapamatování, přizpůsobování se neustále se měnícím podmínkám okolního prostředí.

Paco Calvo v knize přináší mnoho fascinujících poznatků, které ukazují na možnou inteligenci rostlin.

Nechává nás částečně nahlédnout do svého života. Přidává souvislosti s vědeckým výzkumem nejen Darwina , ale i jiných osobností různých oborů. Jak sám autor říká: „abychom se dobrali výsledku, je někdy nutné se oprostit od antropocentrismu a pokusit se představit si, že existuje i jiný způsob uvědomělého bytí.“ (volně přepsáno)

V závěru přichází s myšlenkou, že by vědec měl do svého světa pustit nejen vědce z jiných oborů, ale nebát se ani laiků, kteří ho mohou „donutit“ vyzkoušet nové postupy o kterých si myslí, že nemohou fungovat.

Myšlenky, jimiž se kniha Planta sapiens zabývá, vás možná přimějí k  zamyšlení o tom, co v případě rostlin vlastně znamenají slova jako „chování“ či „vědomí“, natož „inteligence“. Příroda zjevně do rostlin nainstalovala jakýsi software, díky němuž fungují jako zelené počítače, filtrují data z okolního prostředí a promítají je do behaviorálních výstupů. My lidé však fotosyntetické formy života téměř nebereme na vědomí. Rostliny sice vidíme, ale nevšímáme si jich. Kdybychom se nad tuto lhostejnost dokázali povznést, mohli bychom mít z okolního světa mnohem víc. Jsme dost chytří na to, abychom pochopili, jak chytré jsou rostliny? A máme na to dost odvahy? 

Kniha se jistě bude líbit čtenáři, který chce přemýšlet o přírodě a vnímat ji trošku jiným způsobem než dosud. Někomu se může zdát, že téma zavání ezoterikou. Nicméně Calvo veškerá svá tvrzení dokládá příklady, které mají vědecký základ a sám na těchto poznatcích staví svůj výzkum.

Doporučuji si na ní najít čas na čtení ve chvíli, kdy budete schopni pojmout text, který je pro laika místy trošku složitější na pochopení, nicméně při troše snahy pochopí snad každý, co tím chtěl autor říci. Možná by jí slušelo trošku členitější grafické uspořádání, které umožní vypíchnutí toho nej.

Rozhovor s autorem
O Planta sapiens s Pavlem Chloubou v Českém rozhlase

Vydavatel: Kazda
Rok vydání: 2022
Počet stran: 288
ISBN: 978-80-7670-096-3
Autor: Natalie Lawrencová, Paco Calvo - překlad Vojtěch Ettler
Vazba: Pevná

knihu koupíte tutémata článku:
autor:
datum vydání:
14. září 2023


Diskuze k článku „Kniha Planta sapiens – padne hlavní důvod pro veganství?“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!