Kosatky rozmazlují své dospělé syny a kvůli tomu vymírají

autor: Petr Kadlík
Matky by měly mít své potomky rády bez ohledu na jejich pohlaví. Samice kosatek mají ale velmi dobrý důvod k tomu doufat, že jejich potomek bude samice. Chcete vědět, jaký problém mají kosatky při výchově samečků?


Samci kosatek ničí své matky

Viděli jste někdy film „Zachraňte Williho“? Pak jistě víte, jak kosatka dravá (Orcinus orca) vypadá. Tento velkolepý mořský savec je největším zástupce čeledi delfínovití. Samci dorůstají do délky 9 metrů a váhy 10 tun a samice do 8,5 metru a 5 tun.

Kosatka je všestranný predátor, stojící na vrcholu mořského potravního řetězce. Požírá ryby, želvy, ptáky, tuleně, žraloky a také jiné kytovce. Oproti filmu ale není volně žijící kosatka žádný „krotký mazlíček“. Však se v také říká killer whale („velryba zabiják“). Občas omylem zaútočí i na lodě, když si je spletou se svou běžnou kořistí.

A právě na výzkum problémů rodinných vztahů a výchovy potomků tohoto impozantního tvora se zaměřil výzkum University of Exeter, vedený profesorem Darrenem Croftem. Samotná studie, nyní publikovaná v časopise Current Biology, probíhala ve spolupráci s Centrem pro výzkum velryb (CWR) desítky let. A co studie zjistila?

Je známo, že kosatky žijí ve složitém systému sociálních skupin. Vedoucí postavení má matka rodu, se kterou zůstává úzce spjat i život jejich dospělých potomků. V případě samců je to ale spojení daleko užší, než jak by bylo vhodné.

Zatímco mladé samičky se v dospělosti osamostatňují, tak samcům se „od maminky“ nechce. Už dříve se vědělo, že samci kosatek mají větší naději na přežití, pokud je poblíž nich jejich matka. Nyní se ukázalo proč.

Dospělí samci kosatek vyžadují od svých matek potravu, takže se jim lépe a jednodušeji žije. Matky díky tomu ale sotva přežívají a nejsou kvůli tomu často schopny se dál normálně rozmnožovat.

Ono se není čemu divit, vždyť přikrmovat dospělého samce o téměř dvojnásobné hmotnosti, to dá matce pořádně zabrat. V průběhu let 1982 až 2021 vědci zkoumali životy 40 samic kosatek a spočítali, že každý narozený a vychovaný samec snižuje pravděpodobnost jejího dalšího rodičovství na polovinu!

Jak k tomu poznamenal profesor Croft: „Kdyby mi moje matka vařila večeři každý večer, asi bych se nikdy nenaučil sám vařit. Matky kosatek ale platí vysokou cenu za to, aby udržely své syny naživu.“

Je smutným faktem, že kosatky vymírají a je jich už jen několik desítek kusů. Může se tedy zdát v zájmu rodu, aby přežilo co nejvíce samců. Bez nich není šance na záchranu. Ale na druhou stranu, pokud se samice nebudou mít sílu množit a vychovávat své další potomky, tak kosatky také nemají šanci na záchranu.

Což ve výsledku znamená, že budoucnost kosatek ve volné přírodě nevypadá příliš optimisticky…


Zdroje: Current Biology, BBC, Wikipedia, odborná literaturatémata článku:
autor:
datum vydání:
9. února 2023


Diskuze k článku „Kosatky rozmazlují své dospělé syny a kvůli tomu vymírají“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!