Létej rychle a vysoko, jsi přece netopýr!

autor: Petr Kadlík
Každý pilot letadla se od svých známých určitě někdy setkal s „dobrou radou“, aby létal nízko a pomalu. Jak vám ale ukáže následující článek, tak netopýrům asi jejich příbuzní radí pravý opak. Tito úžasní tvorové, byť jsou pro někoho strašidelní, totiž dokážou ve svých schopnostech letu ve velkých výškách nebo v rychlosti letu porazit i mnohé ptáky.


Úžasní netopýři

Je řada menších savců, kteří umí „létat“ ze stromu na strom pomocí dlouhých skoků a částečně řízeného plachtění. Ale mezi savci jsou netopýři jediní, kteří umí aktivně a vlastní silou skutečně létat. A někteří to umí skutečně velmi, velmi dobře.

Přesně takový skvělý letec je evropský netopýr Tadarida evropská (Tadarida teniotis). Není to žádný drobeček, rozpětí jeho křídel je kolem 410 mm a váha až 50 gramů. Běžně se vyskytuje v Itálii, Francii, Španělsku nebo Portugalsku, pozorován byl ale i na Ukrajině na Krymu. Postupně se rozšiřuje i do Asie, kde je možné ho nalézt v Číně, Izraeli a Tunisu. Je to jediný netopýr v Evropě, který má volný ocas, což mu dává ve vzduchu mimořádnou obratnost.

Že jsou netopýři tadarida skvělí letci se ví dlouho, ale jak moc jsou přesně dobří? To se rozhodl zjistit tým vědců z Německa, Portugalska a dalších zemí. Své zjištění následně publikovali v časopise Current Biology.

Vědci se rozhodli sledovat osm netopýrů Tadarida teniotis, žijících v severovýchodním Portugalsku. Použili k tomu miniaturní GPS jednotky, které netopýrům připevnili na záda. Tyto přijímače přesně zaznamenávaly pozici netopýrů každých 30 sekund po dobu jedné až tří nocí. To umožnilo následně přesně vyhodnotit nejenom maximální výšku, ale veškeré změny dráhy jejich letu a aktuální rychlost.

Netopýří výsledky byly ohromující!

Netopýři tadarida dokázali vzlétnout do výšky přes 1600 metrů nad zemí a letět rychlostí až 135 kilometrů za hodinu.

Možná se vám to nezdá nijak moc, ale pro srovnání: vlaštovka létá rychlostí kolem 80, holub 80 až 100 a rychlý rorýs obecný zvládne až 110 km za hodinu. Napadlo by vás, že by netopýr tyto ptáky v rychlostním závodě porazil?

Zajímavý je i způsob, jak se Tadarida evropská dokáže dostat do rekordních výšek. Využívá k tomu takzvaný orografický vzestupný proud, který je tvořen vzduchem, který stoupá podél svahů hor nebo údolí. Tento proud jim pomáhá stoupat do výšky bez toho, aby se musely nějak výrazně fyzicky namáhat. Netopýři si přitom zkušeně vybírají místa, kde je tento proud silný a stabilní, a pak se nechají unášet nahoru.

Proč ale netopýři létají tak vysoko?

Vědci mají několik možných vysvětlení. Jedno je, že tak unikají predátorům, jako jsou sovy nebo jestřábi. Druhé je, že tam hledají potravu, kterou tvoří hlavně můry a brouci. Tyto hmyzí druhy mohou být ve velkých výškách hojnější nebo méně ostražití. Třetí je, že se jim tak lépe komunikuje s ostatními netopýry pomocí ultrazvukových signálů, které jsou ve vzduchu lépe slyšet.

Tento výzkum ukazuje, jak jsou netopýři schopní přizpůsobit se složitému prostředí noci a jak dokonale ovládají svůj let. Netopýři jsou fascinující živočichové, kteří si zaslouží naši pozornost a ochranu.


Zdroje informací:
Current Biology: Bats use topography and nocturnal updrafts to fly high and fast
Wikipedia: Tadarida evropská
Wikipedia: ptácitémata článku:
autor:
datum vydání:
8. října 2023


Diskuze k článku „Létej rychle a vysoko, jsi přece netopýr!“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!