Lidi, přestaňte olizovat ropuchy!

autor: Petr Kadlík
Zdá se vám taková výzva jako nesmysl? Kupodivu není, protože někteří lidé skutečně záměrně olizují jistý druh ropuch. Zajímá vás, proč to dělají a proč by to rozhodně dělat neměli?


Ropucha se zvláštní schopností...

Ropucha coloradská (Incilius alvarius, případně Bufo alvarius) vypadá na první pohled celkem impozantně. Aby také ne, když je se svými přibližně 19 cm délky největší původní americkou ropuchou. Pokud byste jí někdy pří výletu do Ameriky hledali, tak žije na území severního Mexika a na jihozápadě USA.

Jak je známo i u českých ropuch, tak tito zajímavé tvorové jsou pasivně jedovatí. To znamená, že svými exokrinními jedovými žlázami na kůži produkují jed. Zkoušet je proto chytat do rukou, hladit nebo dokonce jako v pohádce líbat není úplně dobrý nápad... Tak proč je někdo chce dokonce olizovat?

Ve zkratce? Protože jsou někteří lidé cvoci. :-) Ale jestli hledáte důkladnější vysvětlení, tak ho pro vás mám také.

Psychedelická ropucha

Ropucha coloradská na své kůži vylučuje směs jedů, obsahujících 5-MeO-DMT a bufotenin (to druhé je jed přímo pojmenovaný po ropuchách - latinsky bufo). Kombinace jedů této ropuchy je tak silná, že dokáže zabít dospělého psa. Ale kromě toho, že je to nebezpečný jed, je to také halucinogení tryptamin - nejsilnější známé přírodní psychedelikum na světě.

Tento halucinogen je důvodem, proč se lidé na sociálních sítích domlouvají a za tímto „mimořádným zážitkem“ na území tvora známého také jako ropucha Sonorské pouště vyráží. Někteří rovnou nalezené ropuchy olizují, někteří si shromažďují její jed na „pozdější použití“.

Nyní na tento podivný trend musela reagovat už i samotná Správa národních parků USA (US National Park Service):


Halucinogenní jed ropuchy coloradská sice skutečně může v některých lidech vyvolat povznášející halucinace a euforii, ale také může způsobit silnou úzkost, nevolnost, záchvaty... a někdy i smrt. A správa parku (i zdravotníci z okolních nemocnic) by rozhodně byla raději, kdyby se jim divokou přírodou nepotulovaly skupinky lidí s halucinacemi nebo se záchvaty paniky. Nebo aby jim někde v divočině bez naděje na odbornou pomoc umírali v křečích.

Mimochodem, před tímto ropuším psychedelikem varuje nejenom americká US National Park Service, ale i čeští odborníci z Národního ústavu duševního zdraví. I podle nich je tento konkrétní halucinogen velmi nebezpečný a v případě problémů s tlakem nebo srdcem přímo smrtící.

Takže pokud někde zahlédnete zimující ropuchu, tak prosím ani nezkoušejte zda se po polibku promění v krásného prince či princeznu, ale hlavně jí ani nezkoušejte olizovat. Jednak by to u českých ropuch takto nefungovalo, druhak je to prostě šílený nápad.


Zdroje: The Guardian, Wave Rozhlastémata článku:
autor:
datum vydání:
25. listopadu 2022


Diskuze k článku „Lidi, přestaňte olizovat ropuchy!“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!