Mrazem Sušené Jahody (Lyofilizované jahody) - Nutriční Fakta

článek je inzerce, nejde o odborný text
Jedním z nejchutnějších symbolů nadcházejícího léta jsou jahody. Přestože je sezóna těchto plodů poměrně krátká – od konce května do poloviny července – vyplatí se po nich sáhnout co nejčastěji. Jahody jsou neocenitelným zdrojem mnoha cenných vitamínů a minerálů, které mají pozitivní vliv na naše zdraví a krásu.

Co se v tomto článku dozvíte?

 • Nutriční informace
 • Jsou mrazem sušené jahody zdravé?
 • Co je mrazem sušené ovoce?
 • Jak ovlivňuje ovoce sušení mrazem?
 • Je mrazem sušené ovoce výživné?
 • Mrazem sušené ovoce vs. čerstvé ovoce

Jahody sušené mrazem

Jahody jsou bohatým zdrojem vitamínu C, antioxidantů a dalších živin, které nabízí významné zdravotní výhody. I když může lyofilizace vést ke ztrátě některých živin, stále si zachová většinu vitamínů a minerálů, díky nimž jsou jahody vynikajícím křupavým doplňkem zdravé stravy.

Výživové hodnoty

Jahody sušené mrazem jsou bohaté na vitamín C a vlákninu. Jako většina lyofilizovaného ovoce však obsahují vyšší koncentraci vlastních cukrů. Zde je podrobnější pohled na nutriční fakta lyofilizovaných jahod na ½ šálku.
 • Kalorie: 40
 • Celkový tuk: 0 g
 • Cholesterol: 0 mg
 • Sodík: 0 mg
 • Draslík: 0 mg
 • Celkový obsah sacharidů: 7 g
 • Vláknina: 2 g
 • Cukry: 5 g
 • Bílkoviny: 0,5 g
 • Vitamín A: 0 %
 • Vitamín C: 90 %
 • Vápník: 2 %
 • Železo: 4%

Jsou mrazem sušené jahody zdravé?

Pokud jde o konzumaci většího množství ovoce v naší stravě, existují protichůdné informace o tom, jak zdravé ovoce skutečně je. Většina odborníků se shoduje, že ovoce je nedílnou součástí dobře vyvážené stravy; jiní však naznačují, že „přehnaná konzumace“ není zdravá, jak se můžou někteří domnívat, kvůli vysokému obsahu cukru.

Jako by výběr toho nejvýživnějšího ovoce nebyl dostatečně matoucí, nyní je na trhu k dispozici široká škála ovocných produktů – včetně tradičního sušeného ovoce a stále oblíbenějšího lyofilizovaného ovoce.

Co je mrazem sušené ovoce?

Lyofilizované ovoce se vyrábí procesem, při kterém se mražené ovoce umístí do vakua pod velmi nízkým tlakem. Nízký tlak způsobuje, že se zmrzlá voda v ovoci odpařuje přímo z ledu na páru. Tento proces, známý také jako sublimace, odstraňuje vodu mnohem efektivněji než běžné sušení. Ve skutečnosti lyofilizace obvykle snižuje obsah vody v ovoci asi o 99 %.

Protože lyofilizované ovoce bylo důkladně vysušeno, má křupavější strukturu než tradiční sušené ovoce. Díky tomu je lyofilizované ovoce vynikajícím doplňkem do ovesných vloček, kaší a zdravého pečení. Pro svou křupavou texturu a sladkou chuť si lyofilizované ovoce můžete vychutnat i samotné jako svačinu.

Lyofilizované potraviny jsou tu již nějakou dobu, i když v poslední době zaznamenaly nárůst popularity díky rostoucímu povědomí o jejich všestrannosti a potenciálních výhodách.

Jahody sušené mrazem

Není žádným překvapením, že jahody jsou mezi spotřebiteli jedním z nejoblíbenějších lyofilizovaných plodů. Jejich sladká, známá chuť je vítaným doplňkem většiny snídaňových jídel a poledních svačin. Navíc, křupavé, mrazem sušené jahody mohou udělat měkká jídla, jako jsou jogurty a ovesné vločky, o něco zábavnější a příjemnější pro děti i dospělé.

Jak ovlivňuje sušení mrazem ovoce?

Zatímco lyofilizace odstraňuje většinu obsahu vody z ovoce, tvar, barva a celková struktura ovoce jsou obvykle zachovány. Lyofilizované ovoce, jako jsou jahody, si také dokáže zachovat svou přirozenou chuť, takže není třeba používat žádné umělé přísady nebo cukry.

Protože lyofilizované ovoce je zcela zbaveno obsahu vody, má obvykle vyšší obsah živin a cukrů. To vedlo mnohé k přesvědčení, že mrazem sušené a sušené ovoce má více cukrů než čerstvé ovoce, ale to není pravda! Skutečný rozdíl je v koncentraci cukru, nikoli v množství.


Je mrazem sušené ovoce výživné?

Kromě své přirozené chuti a křupavé textury nabízí mrazem sušené ovoce několik zdravotních výhod díky obsahu živin. Přidání lyofilizovaného ovoce do vaší každodenní stravy může pomoci posílit váš imunitní systém, zabránit trávicím problémům a regulovat krevní tlak.

Živiny

Ovoce sušené mrazem má přibližně stejné množství živin jako ovoce čerstvé. Například lyofilizované i čerstvé jahody jsou bohaté na vitamín A a vitamín C. V mnoha případech může dojít ke ztrátě některých živin během procesu lyofilizace, ale obecně řečeno, budete mít stále prospěch ze všech živin, které se přirozeně vyskytují v ovoci. Běžné živiny obsažené v ovoci, jako je vitamín C, železo a draslík, podporují zdravý imunitní systém a pomáhají regulovat krevní tlak.

Cukr

Lyofilizované ovoce může obsahovat vyšší koncentrace cukru, ale to neznamená, že byste měli ze svého jídelníčku vyloučit lyofilizované potraviny. Na rozdíl od běžného sušeného ovoce se lyofilizované ovoce nevyrábí s přidanými cukry a konzervanty, protože si po zpracování často zachovává svou přirozenou sladkost.

Nízký obsah kalorií

Mnoho druhů ovoce, včetně jahod, má přirozeně nízký obsah kalorií. Pokud si hlídáte svou váhu, nízkokalorické lyofilizované ovoce vám může pomoci uspokojit chuť na sladké, aniž byste se kvůli tomu cítili provinile. Některé značky mrazem sušeného ovoce mohou obsahovat méně kalorií než jiné, proto je důležité si před nákupem přečíst štítek každého balení.

Bohaté na vlákninu

Jedním z nejdůležitějších důvodů, proč jsou ovoce a zelenina nedílnou součástí dobře vyvážené stravy, je vysoký obsah vlákniny. Lyofilizované ovoce má podobný obsah vlákniny jako čerstvé nebo sušené ovoce, takže je dobrou volbou, jak zvýšit příjem vlákniny. Vláknina podporuje vyvážené, pravidelné trávení a pomáhá udržovat nízkou hladinu cholesterolu. Zdravý příjem vlákniny může také snížit riziko srdečních onemocnění a rakoviny tlustého střeva.

Antioxidační vlastnosti

Antioxidanty jsou sloučeniny, které bojují s volnými radikály, což jsou látky, o kterých je známo, že způsobují poškození buněk v celém těle. Jíst lyofilizované ovoce bohaté na antioxidanty může vašemu systému pomoci bojovat s nemocemi, jako jsou srdeční choroby a rakovina.

Mrazem sušené ovoce vs. čerstvé ovoce

Pokud jde o výživu, lyofilizované a čerstvé ovoce se příliš neliší. Lyofilizované i čerstvé ovoce jsou zdravou složkou každé stravy, takže výběr mezi těmito dvěma často závisí na osobních preferencích a potřebách.

Chuť

Zatímco chuť čerstvého ovoce nic nepřekoná, lyofilizované ovoce si v této oblasti stále dokáže udržet své místo. Navzdory veškerému zpracování, kterým lyofilizované ovoce prochází, si ovoce jako lyofilizované jahody a borůvky zachová většinu své chuti . Hlavním rozdílem mezi těmito dvěma, pokud jde o chuť, je jejich textura. Čerstvé ovoce je měkké a žvýkací, zatímco lyofilizované ovoce je tvrdé a křupavé.

Skladovatelnost

Snad nejvýznamnější výhodou mrazem sušeného ovoce oproti čerstvému ​​je jeho trvanlivost. Lyofilizované potraviny mohou ve vaší spíži technicky žít roky, na rozdíl od většiny čerstvého ovoce, které se zkazí během několika dní. Pokud chcete ušetřit místo v lednici, může být dobrým nápadem nahradit zmrazené nebo čerstvé ovoce ovocem sušeným mrazem.

Na cestách

Jak čerstvé ovoce, tak lyofilizované ovoce jsou skvělou volbou občerstvení, pokud jste na cestách nebo při sportu. Lyo jahody jsou chutné, výživné a snadno se přenášejí. Nicméně, protože lyofilizované ovoce nemá technicky žádnou hmotnost vody, je obecně přenosnější a lehčí variantou čerstvého ovoce. Lyofilizované potraviny preferují turisté a astronauti, kteří potřebují omezit celkovou hmotnost, kterou nesou.
Článek je INZERCE, nejde o odborný text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.
V případě Vašeho zájmu mít na www.priroda.cz svou reklamu nás neváhejte kontaktovat.

autor:
datum vydání:
3. října 2023


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!