Pijí vám komáři krev? Věda našla nečekanou obranu proti komářím útokům

autor: Petr Kadlík
Nemůžete v noci spát, protože vás neustále budí pískající komáři? A když už nakonec usnete, tak se ráno probudíte s hromadou svědících komářích štípanců? Výzkumníci zjistili, že na zklidnění komárů funguje úplně stejný způsob, jaký rodiče od nepaměti používají na své malé děti.


Komáři a lidé

Komáři jsou nejenom nepříjemní škůdci našeho klidného spánku, ale hlavně přenašeči nebezpečných nemocí. Podle Světové zdravotnické organizace nenápadní a drobní komáři způsobují více lidského utrpení, než kterýkoli jiný živočich. Malárie ročně zabije téměř půl milionu lidí, komáři navíc přenáší i horečku dengue, žlutou zimnici a další nebezpečné nemoci.

Mladí výzkumníci se proto na tyto drobné průvodce lidstva zaměřují a různými způsoby je zkoumají. Následující článek vás seznámí s tím, co nečekaného o chování komárů zjistili výzkumníci z University of Cincinnati.

Jestli podobně jako já patříte mezi lidi, jejichž krev komárům „chutná“, tak jistě potvrdíte komáří neodbytnost při snaze vás poštípat.

Podle výše uvedené studie ale komáři, tedy přesněji „komářice“ (samci od komárů se krví neživí) mají jednu věc daleko raději než vaši slaďoučkou krev. Komáři, podobně jako lidé, rádi spí.

Lidé nejsou zdaleka jediní tvorové, kteří nedostatek spánku dohánějí následujícím pospáváním. Spánková deprivace je problém například i pro včely nebo ovocné mušky. U komárů se ale předpokládalo, že pít krev je pro ně důležitější než potřeba spánku.

Jak probíhal výzkum komářího spánku?

Biologové z University of Cincinnati College of Arts and Sciences a Virginia Tech Department of Biochemistry strávili více než rok zkoumáním komářího spánku. S ohledem na velikost a schopnosti komárů to byl ale náročnější úkol, než jak se to možná na první pohled zdá.

Komáři jsou schopni vnímat lidi prostřednictvím jejich tělesného tepla, pachů, pohybu, vibrací a také oxidu uhličitého, který vydechujeme z plic a vylučujeme z kůže. Jak řekl jeden z výzkumníků: „Je opravdu těžké kvantifikovat spánek komárů, když jakmile vejdete do místnosti, jste považováni za jejich večeři na Den díkůvzdání“.

Výzkum probíhal v klidné části Crosley Tower v kampusu UC Uptown, kde byli komáři ve speciální místnosti několikanásobně zcela odděleni od lidí. Komáří chování zde zaznamenávaly citlivé kamery a infračervené senzory.

Jedna věc je ale izolovat komáry od rušivých elementů, druhá věc je rozeznat, kdy tento droboučký hmyz skutečně spí. Pozorováním bylo zjištěno, že komáří spánek vypadá jako poklidné posedávání, při kterém jim zadní nohy poklesnou a jejich tělo se přiblíží k povrchu. Takže pak už jen stačilo najít podobný stav na desítkách hodin videozáznamu.

Experiment zkoumal tři různé druhy komárů, které často přenášejí nemoci na člověka. Nám velmi dobře známého komára pisklavého (Culex pipiens) aktivního za soumraku, komára tropického (Aedes aegypti) aktivního přes den a nakonec Anopheles stephensi, který je nejaktivnější v noci a patří k největším přenašečům malárie v Indii.

Hlavně se dobře vyspat!

Vědci zkoumali spánek a potravní chování komárů po dobu asi jednoho týdne poté, co se již plně aklimatizovali v novém experimentálním prostředí. Komáři běžně spí kolem 16-19 hodin denně, což jim při prvním experimentu bylo plně dopřáno. Ve druhém experimentu je ale výzkumníci vystavili spánkové deprivaci a v době jejich obvyklého spánku nechali jejich prostory vibrovat.

Zatímco více než 75% do růžova vyspaných komárů z první skupiny vyhledávalo krevní potravu, v případě nevyspalé skupiny komárů měla o krev zájem jen jejich necelá čtvrti!

V případě nevyspání to přesně znamenalo 54% pokles zájmu o krev. Přestože komáří samice nezbytně potřebují krev k produkci vajíček a tedy pro rozmnožování, tak u nich únava z nevyspání jednak snížila zájem o konzumaci krve a zároveň omezila jejich nalétání na živé hostitele.

Lucas Gleitz, jeden z komářích výzkumníků, k tomu řekl: „Spánek je spojen s imunitními a regeneračními funkcemi, jako je obnova tkání a syntéza bílkovin. Zjistili jsme, že spánek je velmi důležitým aspektem živých organismů. Tyto vnitřní hodiny běží neustále, dokonce i u komárů.“

Jaké je tedy řešení na obtěžující komáry?

Teoreticky je to jednoduché a jasné. Každý rodič ví, že když přes den pořádně děti „utaháte“, tak večer zalehnou a budou tvrdě spát celou noc. Když bude ale dítě přes den jen lenošit a pospávat, tak vás čeká náročná noc. A na komáry se dá aplikovat zcela stejná metoda.

Teď už jen vymyslet způsob, jak přes den utahat všechny komáry, aby pak také celou noc prospali a nechtěli si pochutnávat na naší krvi. Nevíte o nějakém zábavním parku pro komáry, kam by se ti naši domácí dali vzít?

Jasně, zlehčuji to. Takhle snadné to rozhodně nebude. Přesto je objev dopadů spánkové deprivace na komáry podle mě zajímavý a velmi důležitý. Jen ještě musí další vědci přijít na to, jak jí při obraně před žíznivými komáry skutečně využít.

zdroj: ScienceDaily.comautor:
datum vydání:
3. června 2022


Diskuze k článku „Pijí vám komáři krev? Věda našla nečekanou obranu proti komářím útokům“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!