Proč je lev pokládán za krále zvířat?

autor: Petr Kadlík
Lev je bezpochyby nádherné a impozantní zvíře, ale proč by měl být králem ostatních zvířat? Kde a jak vznikla legenda, která z tohoto krásného tvora udělala krále všech zvířat?


Lev, král zvířat

Často je uvádí, že legendy o královském postavení lvů mezi zvířaty pochází z antického Řecka, z doby přibližně 800 př. n. l. až 300 n. l.

Antické mýty a báje obsahují popisy lví síly a jeho schopnosti být králem všech zvířat. Důkazy o tom je možné najít ve starých řeckých textech nebo v antických sochách, malbách a rytinách. Ale Řekové vůbec nebyli první.

Ve skutečnosti pochází podobné nálezy i z daleko starších časů starověkého Egypta, kolem roku 2000-1500 př.nl. Lev byl tehdy spojován se slunečním božstvem Amonem. Důkazy egyptského uctívání lvů lze nalézt v mnoha egyptských hieroglyfech, uměleckých dílech a na relikviích.

Je pravděpodobné, že status králů zvířat měli lvi i daleko dříve, nicméně o tom neexistují žádné dochované záznamy. Ostatně, lvi si o to svou majestátností prostě říkají. Jejich velikost, síla a odvaha z nich po celém světě činila v očích lidí symbol moci a síly. V mnoha společenstvích byli dokonce uctíváni a pokládáni za otce a vůdce.

Český symbol dvouocasého lva pochází ze středověkého erbu Přemyslovců a od roku 1918 je naším oficiální státním symbolem, kde má symbolizovat představu o silném, hrdém a odvážném státě.

Ve světě v novodobé historii lva hodně zpopularizovala knížka Lev, čarodějnice a skříň z roku 1950 od C. S. Lewise a později samozřejmě Disney se svým legendárním filmem Lví král.

I díky tomu je obraz lva jako krále zvířat stále velmi populární. Na internetu s nimi najdete tisíce fotek a videí, stejně tak často je zobrazován i na nejrůznějších obrazech a jiných uměleckých dílech.

Díky své symbolice energie, síly a odvahy je lev také často v nejrůznějších grafických úpravách používán jako logo.

Přesto všechno si ale lev nezaslouží, aby byl pokládán za nezpochybnitelného krále všech zvířat. Existuje mnoho dalších silných a majestátních živočichů, kteří jsou v řadě ohledů lvu minimálně zcela rovnocenní.

Což je ale lvům samozřejmě jedno...


zdroje: odborná literatura, encyklopedia Wikipedia a Britannica, National Geographictémata článku:
autor:
datum vydání:
27. ledna 2023


Diskuze k článku „Proč je lev pokládán za krále zvířat?“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!