Ptačí hodinka potvrzuje: českým krmítkům vládnou sýkorky

autor: Petr Kadlík
Zapojili jste se do sčítání ptáků v rámci akce Ptačí hodinka, kterou organizovala Česká společnost ornitologická? Přinášíme vám výsledky sčítání.


Výsledky akce Ptačí hodinka 2023

Do akce, který probíhala od pátku 6. ledna do neděle 8. ledna, se zapojilo více než 28 000 dobrovolníků. A tato armáda dobrovolných pozorovatelů divokých ptáků po dobu Ptačí hodinky pozorovala a hlavně zaznamenala přes 517 tisíc ptáků.

Absolutně nejčastěji pozorovaným ptákem byla stejně jako v minulých letech sýkora koňadra, kterou v celkovém počtu 93451 ptáků zaznamenalo 85% pozorovatelů.

Další místa záleží na tom, podle čeho je chcete porovnávat. Pokud by šlo o celkový zaznamenaný počet ptáků, tak druhý byl vrabec polní se 76 265 pozorovanými jedinci, třetí vrabec domácí s 73 298 jedinci a čtvrtá byla sýkora modřinka s "pouhými" 44 633 jedinci.

Pokud data ale seřadíme podle toho, jak často byli ptáci na krmítkách pozorováni, tak je pořadí úplně jiné.

V tom případě je druhá sýkora modřinka, kterou vidělo 67% lidí, za ní kos černý s 54% pozorování a na čtvrtém místě hrdlička zahradní s 42% pozorování. Vrabec polní, který se z hlediska počtu pozorovaných kusů umístil na druhém místě, je z hlediska četnosti spatření pozorovateli až na pátém místě se 40%.

Pokud chcete výsledky prozkoumat podrobně, tak určitě navštivte přímo stránky Ptačí hodinky, kde si můžete výsledky seřadit podle nejrůznějších parametrů a můžete si je nechat zobrazit i pro jednotlivé kraje a okresy.

Velmi zajímavé údaje vám může nabídnout i mapa, která data zajímavým způsobem vizualizuje. Ta vám po přepnutí na zobrazování průměrného počtu ptáků v pozorování může například ukázat, že nejmenší počet sýkory koňader žije v Praze, v Brně a v Plzni.

Jestliže ale data a tabulky zkoumat nechcete, tak nemusíte. ČSO pro vás připravila přehledný letáček v PDF, kde všechny nejdůležitější informace naleznete pěkně pohromadě.

Data z pozorování dále ukázala, že jsou druhy nejčastěji pozorovaných ptáků na našem území v podstatě stále stejné. Mění se ale jejich pořadí.

Poslední roky u nás ubývá ptáků, žijících v lese. Strakapoud velký se propadl z pátého na deváté místo nejčastěji pozorovaných ptáků, podobný propad zaznamenala i sojka obecná, pěnkava obecná nebo dlask tlustozobý. V posledních letech naopak hodně rostl počet pozorovaných kosů černých - viz obrázek.

Ptačí hodinka ale ukázala i něco jiného, než jen počty ptáků v naší přírodě. Do akce se zapojilo více jak 3 000 rodin a desítky škol. Věk nejstaršího pozorovatele, úctyhodných 94 let, prozrazuje zájem i u našich seniorů. Takže přes všechny problémy, které dnes musíme řešit, není lidem stav a budoucnost naší přírody lhostejná. A to je rozhodně dobře, nemyslíte?témata článku:
autor:
datum vydání:
26. ledna 2023


Diskuze k článku „Ptačí hodinka potvrzuje: českým krmítkům vládnou sýkorky“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!