Za zvířaty do ZOO Liberec

článek je inzerce, nejde o odborný text
ZOO Liberec je jednou z největších zoologických zahrad v České republice a zároveň tou nejstarší. První impulsy k vybudování zoologické zahrady v Liberci jsou z přelomu 19. a 20. století. Zahrada byla otevřena už v roce 1904. Počet chovaných druhů postupně rostl. Nejdříve zde chovali zejména ptactvo, srnce a ovce. Už před 1. světovou válkou k nim přibyli také draví ptáci plazi, ryby, opice, divoký buvol, dikobraz a malé šelmy. V roce 1913 už ZOO chovala 240 zvířat z celého světa. V roce 1916 zde byli úspěšně odchováni medvědi. Paradoxem je, že ZOO se chystala oslavit 100 let od založení až v roce 2019, protože její bývalý ředitel Erich Sluwa mylně uváděl rok založení 1919.

Zahrada postupně rostla, byl vybudován bazén pro lachtany, zimní pavilony pro šelmy a exotická zvířata. Od roku 1954 se začal měnit charakter zahrady, která se postupně stala chovným zařízením se zaměřením na  vzácná zvířata. Modernizací procházela ZOO zejména od poloviny 80. let, kdy postupně vyrostly pavilony žiraf, šelminec, pavilon opů, pavilon tropů a zimoviště plameňáků. Od roku 1994 je stálým členem Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií. V současnosti se zahrada podílí také na edukačních aktivitách pro veřejnost, zejména pro školy, a na mezinárodních projektech, například na výzkumu šimpanzů v Tanzánii, monitoringu osla somálského, ale i na humanitárních ochranářských aktivitách v Africe a Indonésii. 

Zahrada leží v centru Liberce v sousedství Lidových sadů a na západním okraji ji lemuje Labutí jezírko. Je zde i dětské hřiště a kontaktní ZOO s domácími zvířaty, které si mohou děti i nakrmit. Do ZOO se dá dojet jak hromadnou dopravou, tak autem.

Bílí tygři

Od roku 1994 jsou v ZOO Liberec chováni bílí tygři. Nejedná se o samostatný druh, ale o vyšlechtěnou formu tygra indického. První bílé tygry získala liberecká zahrada ze ZOO Eskilstuna ve Švédsku, další pak dovezla ze Španělska a Francie. První mláďata byla odchována v Liberci v květnu 2002 a byla to trojčata. Odchov se povedl ještě dvakrát, v roce 2012 a 2016. Celkem prošlo zoologickou zahradou za čtvrt století 22 tygrů. Bílí tygři jsou symbolem zoologické zahrady a své jméno po nich získal i liberecký hokejový klub.

Další vzácná zvířata

ZOO Liberec chová i další unikátní druhy, například lva berberského, levharta sněžného, krokodýla čelnatého, paviána pláštíkového, pandu červenou, lachtana hřivnatého a řadu dalších.

Nejen pozorování zvířat

ZOO Liberec postupně rozšiřuje své aktivity. Proto jsou už od roku 2006 součástí zahrady Městské středisko ekologické výchovy DIVIZNA a Centrum pro zvířata v nouzi ARCHA se stanicí pro handicapované tuzemské živočichy. Takové spojení tří institucí je v celé republice unikátní. 

Od roku 2011 je součástí ZOO Liberec také Kulturní a společenské centrum Lidové sady, kde se koná řada kulturních, společenských i výukových programů a volnočasových aktivit. A podoba ZOO se mění nadále, v plánu je rozšíření areálu zahrady o tzv. Údolí ohrožené divočiny.

Celá zahrada je bezbariérová a zdarma do ní mají vstup dárci krve. Návštěvnická trasa měří 2 km a celou ji pohodlně projdete maximálně za 4 hodiny. Další informace najdete na www.zooliberec.cz.Článek je INZERCE, nejde o odborný text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.
V případě Vašeho zájmu mít na www.priroda.cz svou reklamu nás neváhejte kontaktovat.

autor:
datum vydání:
4. května 2023


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!