Outdoor 7 - Jak si vybrat karimatku

autor: Antonín Lágner
Sebelepší spacák nám bude na nic bez pořádné karimatky, která nás izoluje od vlhkosti ze země.

V létě je důležitější být dobře odizolován od země než od vzduchu. Na výběr máme dnes opět velké množství výrobků. Na rozdíl od spacáku nám může i obyčejná karimatka za 150 Kč poskytnout srovnatelné služby jako karimatka za nesrovnatelně vyšší cenu. V zásadě jsou tři typy karimatek: alumatky, pěnové, samonafukovací.

Alumatky - hliníkové karimatky

Jsou tvořeny z několika vrstev hliníkové fólie kombinované s plastem. Hliníková fólie odráží velké množství tělesného tepla, a nepropouští chlad od země. Jsou tenké(tudíž na spaní tvrdé), teplé, lehké a skladné. Cena bývá do 200 Kč.

Pěnové karimatky

Jsou tvořeny z pěnového plastu, který bývá upraven do různé tvrdosti a tuhosti. Provedení je buď jako souvislý pruh nebo se dělají s vylisovanými přehyby určené ke skládání. O něco hůře tepelně izolují než alumatky, ale zase jsou měkčí a vyrovnávají i drobné hrboly a větvičky. Naopak jsou ale méně skladné. Cena je od 100 až do 800 Kč.

Samonafukovací karimatky

Jde o poslední hit na pultech obchodů. Jsou tvořeny vakem, který je vyplněn stlačitelným porézním polymerem s tvarovou pamětí. Když máme slisovanou karimatku, stačí otevřít těsnící ventil, a ona sama nasaje určité množství vzduchu do svých útrob. Ten můžeme navíc ještě drobně dofouknout a nebo naopak ubrat a tím regulovat její vlastnosti. Po použití zase otevřeme ventil a vzduch jednoduše vymačkáme ven. Tyto karimatky mají velkou výhodu. Netaháme s sebou zbytečný objem a poskytují nejlepší komfort. Jejich hlavní nevýhoda je cena. Pohybuje se od 700 Kč výš. Snad Vám výše uvedené rady pomohou při výběru toho správného vybavení, které se určitě o prázdninách hodí mít u sebe.autor:
datum vydání:
23. června 2004


Diskuze k článku „Outdoor 7 - Jak si vybrat karimatku“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!