Heřmánek pravý - Matricaria recutita

autor: Lenka Kadlíková
Tuto známou léčivku znali již naší dávní předkové. Používali ji na léčbu trávícího traktu.

třída dvouděložné - Rosopsida
řád hvězdnicotvaré - Asterales
čeleď hvězdnicovité - Asteraceae
rod heřmánek - Matricaria
druh heřmánek pravý - Matricaria recutita L.

Charakteristika

Tato známá příjemně vonící jednoletá bylina patří mezi významné léčivé rostliny, které používali už naši dávní předci. Od podobného heřmánku terčovitého (rmenu) ji bezpečně poznáme po podélném rozloupnutí květu. Narozdíl od heřmánku terčovitého má tento druh duté a více klenuté květní lůžko. Okolo kuželovitě vyklenutého žlutého květního lůžka najdeme drobné bílé okvětní lístky.Květy jsou složené do květenství úbor. Lodyha je značně větvená se střídavě položenými uzoučkými listy. Plodem je drobná neochmířená nažka. O jeho oblibě světčí i poměrně velké množství lidových názvů např. harmaníček, kamilka, rumánek, marunka, sluníčko.

Rozšíření

Heřmánek pravý je rozšířen po celé Evropě, Asii a v Severní Americe. Tento druh původně rostl v oblasti jižní a jihovýchodní Evropy. K nám se dostal patrně jako plevel s dovozem obilí. Roste jako polní plevel a na rumištích. V poslední době se pěstuje i průmyslově v polních kulturách.

Ochrana

Pro jeho hojnost není chráněn

Možné užití

Odvar či čaj z heřmánku blahodárně působí proti zánětlivým onemocněním, při nemocech trávícího traktu, snižuje bolest, hojí rány a brání tvorbě jizev. U jedinců se slabým imunitním systémem může vyvolat alergickou reakci. V Matthioliho herbáři je heřmánek popisován jako lék proti zimnicím, nemocem jater, močopudný prostředek, prostředek proti křečím a bolestem hlavy. Je vhodný i k léčbě hemoroidů a popálenin.

Účinné látky obsažené v heřmánku jsou především Modrá silice, chamazulen, bisabolol, spiroétery, farnesen, matricin, polyacetylenové sloučeniny, hořčiny, gumu, vosk, tuk, flavonové glykosidy, kumarinové látky a apigenin, éterické oleje s bisabolem, natricin, azulén, glukosidy apigenin a luteolin, rutin, kumarin, cholin a hyperosid.

Sbírá se v době plného květu. Nejlépe je sušit ho v temné, dobře větrané místnosti na plechu, asi ve dvoucentimetrové vrstvě. Mikdy neobracíme, protože květy této rostliny se velice rychle rozpadají a z lékařského hlediska pak surovina ztrácí na použitelnoati. Stejně jako heřmánek stlačený do malého obalu, nebo nedosušený. Velmi často se užívá i v kosmetice.

český název Heřmánek pravý
latinský název Matricaria recutita
hlavní znaky Klenuté žluté, duté květní lůžko s bílými okvětními lístky, nezaměnitelná vůně.
rozšíření Celá ČR, Asie, severní Amerika
doba květu VI - VIII
délka života jednoletka
půda rumiště, husíkatá, hlinitá
plod (typ) nažka
ochrana není chráněn
zdroje:
hladik.hopem.cz
www.ordinace.cz
Kapesní herbář léčivých rostlin (L. Černá, J. Guth)


autor:
Lenka Kadlíková
email: lenka@priroda.cz

datum vydání:
28. června 2004


Diskuze k článku „Heřmánek pravý - Matricaria recutita“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2023 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.