Po roce tu máme Vánoce a znovu na blátě!

autor: Ing. Dagmar Honsová
Předvánoční singularita o oblevě je ve střední Evropě všeobecně známá, stejně tak jako Babí léto nebo Ledoví muži. Přesto ale každým rokem doufáme, že se letos předvánoční oblevě, která přichází nejčastěji v období 20. až 23. prosince a způsobuje ji proudění teplejšího vzduchu od jihozápadu nebo západu vyhneme a Vánoce budou přece jenom bílé - pravé Ladovské.

Poslední bílé Vánoce i v nížinách byly v roce 2003, to jsme se 24. prosince probudili opravdu do mrazivého rána - i v Praze klesaly teploty k -9 °C a na západě území bylo až -20 °C. Přesně za rok, v roce 2004, nám to ale předvánoční obleva vynahradila odpolední sváteční teploty se pohybovaly od 5 do 9 °C a na většině území bylo po celý den zataženo s dešťovými přeháňkami. V nížinách tedy byly Vánoce byly na blátě, jen v horských oblastech leželo od 30-40 cm mokrého sněhu. V letech 2005 a 2006 bylo na Štědrý den bílo od nadmořské výšky 600 m a odpolední teploty se pohybovaly od 2 do 6 °C. Takže jsme vlastně na blátivé Vánoce už zvyklí....

Bílé Vánoce 2007 si asi dovedl, po loňské teplotně nadprůměrné zimě, představit málo kdo. Ale stejně tady byla alespoň malá naděje, která vzrostla s dlouhodobou prosincovou předpovědí počasí, která slibovala teplotně podprůměrný prosinec 2007. Prosinec, s průměrnou měsíční teplotou -1,3 °C, doposud opravdu teplotně podprůměrný je, ale počasí nad střední Evropou ovlivňuje rozsáhlá oblast vysokého tlaku vzduchu se středem nad Skandinávií, která je na srážky velmi skoupá. Takže i když mrzne a sníh by se udržel, bohužel žádný nenapadne. Podle posledních výstupů meteorologických modelů to ještě k tomu vypadá, že velmi podobný charakter počasí nás čeká až dokonce roku - v nížinách tedy mrazivo bez sněžení. Podobný charakter počasí je pro Českou republiku charakteristický spíše v lednu nebo únoru a s oblastí vysokého tlaku vzduchu a chladným severovýchodním prouděním je spojený inverzní charakter počasí - tedy v nížinách zataženo nízkou inverzní oblačností, v horských oblastech slunečno beze srážek a tepleji.

Bohužel to vypadá, že v předvánočním týdnu bude do střední Evropy ve vyšších vrstvách atmosféry proudit teplejší vzduch a v 1000 m na horách se budou teploty pohybovat až na 6 °C - takže konec umělému zasněžování. Sníh, který leží na horách nyní bude odtávat a z prachového se bude pomalu stávat mokrý, po ránu zmrzlý sníh. Dalším negativním jevem tohoto charakteru počasí je bezvětří a tím zhoršené rozptylové podmínky, kdy koncentrace prachových částic převyšují u větších měst své imisní limity až 3x.

I přes to šťastné a veselé a v roce 2008 hodně slunečných dnů!autor:
datum vydání:
21. prosince 2007


Diskuze k článku „Po roce tu máme Vánoce a znovu na blátě!“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru