Rubrika: ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ
Máte doma krmítko a se zájmem pozorujete, jak se na něm v začínající zimě krmí přezimující ptáci? Potom vás možná napadlo, že u toho krmítka vidíte nějak málo vrabců. Nebo že jste tam letos dokonce nezahlédli ani jediného vrabčáka.
Křeček ... synantrop!
13. únor 2020, Antonín Kintl, Jakub Elbl, Lukáš PlošekPro člověka pohybujícího se v zemědělství nikdy křeček nebyl velkou neznámou, naopak jde o jeden z příkladů synantropie – tedy soužití divokého zvířete s člověkem v blízkosti jeho obydlí.
Jak se polární zvířata brání chladu ?
15. leden 2019, Bc. Lucie GrygováV každém zeměpisném pásmu žijí zvířata. Aby tam mohla žít, vyvinula si během života určité adaptace. Snad nejnepřátelštější oblastí pro žití jsou oblasti za polárním kruhem. Žijí zde ptáci a savci, kterým nevadí chlad ani nehostinné podmínky trvale zmrzlé půdy.
Hodina Země, alias tma tmoucí
24. březen 2018, Mgr. Jana HájkováDnes se můžete i vy připojit k hodině Země a alespoň na šedesát minut vše pozhasínat a ponořit se do tmy. Zúčastní se nejen jednotlivé domácnosti, ale také firmy nebo celá města. Cílem je upozornit na klimatické změny.
Mořští hadi v důsledku znečištění černají
15. srpen 2017, Jiří ČernýDůlní odpad má podle všeho značně neobvyklý vliv na vývoj jistého druhu mořského hada.
Vědci přivádějí „zombie rostliny“ zpět k životu
19. červenec 2017, Jiří ČernýVodní rostliny, které jsou již desítky let pohřbené pod zemí, mohou být „oživeny“. Plyne to z nové studie, jež se zabývala takzvanými rybníky duchů.
Tři příklady úžasných mimikrů na Českolipsku
16. červenec 2017, Karel FilipPříroda je opravdu jedinečná a kouzelná. Zatímco některé druhy živočichů a rostlin přímo hýří barvami, další jsou velmi nenápadné. Obzvláště patrné jsou tyto kontrasty u hmyzu a ptáků. Většinou je v přírodě zařízeno, že kdo má větší podíl na zachování rodu je vybarven nenápadněji. Toto pravidlo však neplatí vždy. Pojďme se podívat za třemi příklady mimikrů na Českolipsko.
Vědci zaznamenali dosud největší úhyn korálů na Velkém bariérovém útesu
29. listopad 2016, Jiří ČernýVelký bariérový útes v důsledku takzvaného bělení ztratil obrovské množství korálů. Plyne to z výsledků nedávného leteckého průzkumu.
Indiánské versus babí léto
18. září 2015, Mgr. Jana HájkováPo letošním krásném a teplotně nadprůměrném létě jsme se po několika chladnějších prvních zářijových dnech opět dočkali toho pravého babího léta. V dnešním článku se mimo jiné dozvíte, zda můžeme babí léto nahradit označením léto indiánské.
Vydra říční, přirozený ukazatel čistoty vody
27. květen 2015, Mgr. Tereza MinárikováVydry jsou okouzlující vodní predátoři, ale zároveň i ohrožená skupina živočichů, která doplácí na znečištění vod, likvidaci mokřadů a poptávku po vydří kůži. Podle Grace Yoxon z Mezinárodního fondu pro ochranu vyder (International Otter Survival Fund) „“Na celém světě žije 13 druhů vyder, z nichž u devíti je zřejmý klesající trend.“