Lasice hranostaj- Mustela Erminea

autor: Mgr. Jana Hájková
Právě před několika dny jsem měla tu čest se s touto roztomilou šelmičkou setkat. Schovala se mi ale do kmene. Předtím se jí však ještě podařilo ochránit svá mláďata před mými pohledy. Jeden z jejích potomků se pokoušel vyšplhat po kmeni stromu, a když spadl dolů, matka ho chytila a hbitě odtáhla zpět do doupěte.

třída savci - Mammalia
řád šelmy - Carnivora
čeleď lasicovití - Mustelidae
rod lasice - Mustela

Vzhled

Protáhlé, velmi štíhlé a pružné tělíčko má i s deseticentimetrovou délkou ocasu cca. 25 centimetrů. Váha se pohybuje okolo dvou set gramů. Samci bývají výrazně věší než samice.

Zbarvení kožíšku hranostaje je odlišné pro horké letní měsíce a chladná období roku. Já jsem měla tu čest zahlédnout ji v jejím zimním oblečku, u kterého převažuje čistě bílá barva. Protože slezl sníh, tak snad ani nebylo možné ji přehlédnout. Rychlé pohyby ve spadaném barevném listí v kontrastu s bílou kožešinou, toho by si snad všiml každý. Jen velká škoda, že jsem s sebou neměla fotoaparát. Bílý pokryv těla snad jen trochu kazí černou špičku ocásku.

Ta zůstává i v létě. K ní se přidává odstín od světle hnědé, přes červenohnědou až k tmavě hnědé barvě. Přičemž oblast břicha zůstává stále jasně bílá nebo se jemně zbarvuje do žlutobíla. Ne vždy se ale dokonale nebarví. Především v jižnějších částech světadílů si buď lasice nechávají své letní ošacení nebo jej mění jen částečně a stávají se z nich tak strakatá zvířata. Celá srst přitom zůstává hustá a dlouhá. Lasice hranostaj přelínává nejprve na břiše, na krku a pod ocasem.

A právě pro barvu svého kožichu byla tato malá šelma hlavně dříve dosti lovena. Jako tzv. hermelín zdobila pláště nejednoho z vladařů.

Rozšíření

Lasice hranostaj má své rozšíření podmíněné severní polokoulí. Má raději chladnější oblasti takže v Evropě se spíše vyhýbá místům jako jsou Středomoří či Balkán. Obývá také Severní Ameriku a celou Asii.

Nejraději ze všeho má tundru a lesy mírného pásma. Zde se pohybuje převážně v lesních a křovinatých porostech. Nevyhýbá se však ani loukám či polím. Ráda má dokonce i bažinaté oblasti.

V rámci biotopu se zdržuje od nížin až po vysoké vrcholky hor- až 2000 metrů nad mořem. Nebojí se se svým obydlím přiblížit až do blízkosti lidských sídel. Doupě si častokrát buduje v zemních děrách, dutinách zdí, také ve stodole nebo pod podlahou ve stáji.

Způsob života a potrava

Lasice hranostaj je šelma. Loví především v noci a nepohrdne ničím, co dokáže ulovit. Její pozornost přilákají především drobní savci jako jsou hlodavci, malí ptáci a hmyz. Lasice také jinak nazývaná hornolín nebo kuna hranostaj, hranostaj obecný či lasice malá si dokonce troufne i na malé divoké králíky nebo mláďata zajíců. Zgustne si i na žábách a žížalách.

Mezi lovecké přednosti patří hlavně výborný čich. Kompenzací k němu je ale špatný zrak. Jako lovec se za kořistí po čuchu plíží, pak se k ní přiblíží a v nestřeženém okamžiku na ni několika krátkými skoky zaútočí. Kousnutím do týla ji téměř okamžitě usmrtí. K dalším kladům patří i dobrý šplh a plavání.

Mnohdy se ale stane, že se z lovce stane kořist. A to v případech. Kdy si hranostaj troufne na silnějšího soupeře, kterým může být jiná kunovitá šelma, sova nebo nějaký dravý pták.

Rozmnožování

Období rozmnožování lasice hranostaj je dáno pohlavní aktivitou samců. Tj. přibližně od poloviny května do poloviny srpna. V této době dochází k páření. K nidaci (tedy zanoření oplozeného vajíčka do děložní sliznice) dojde až za několik měsíců. Vývoj plodu trvá asi 1-2 měsíce. Mláďata se tedy rodí s přibližně devítiměsíčním zpožděním. To je už doba následujícího jara. Samice má mláďata jednou do roka. V jednom vrhu může být 3-7 mláďat.

Hranostajové na Novém Zélandu mají nidaci oplozeného vajíčka do matčiny dělohy spojenou s dělením dne a noci zhruba v poměru 11 ku 13 hodinám, tedy v době, kdy se dny začínají prodlužovat.

Ta jsou nejprve slepá a prohlédnou asi po 40 dnech. Zpočátku mají jemně hnědou srst, která bývá v týlní části hustší. To je dáno tím, že matka své potomky při přenášení může zranit. A jako ochrana před tím slouží právě hustší srst. Mláďata přijímají tuhou potravu od jednoho měsíce života, ale ještě přibližně týden jsou matčiným kojením dokrmována. Po šestém týdnu života dochází ke zbarvení ocásku. Díky tomuto typickému znaku můžeme lasici hranostaj odlišit od ostatních druhů, například od lasice kolčavy.

Matka se snaží být svým potomkům neustále nablízku, stále je hlídá a vehementně je brání před nepřáteli. Celá rodina zůstává celkem dlouhou dobu pohromadě a společně se vydává na lov. Dospělý jedinec se dožívá pěti až deseti let, takže za svůj život splodí několik desítek potomků.

Ochrana

Lasice hranostaj není chráněná, protože v místě výskytu je obvykle hojně se vyskytující. A jako zajímavost uvádím tragickou hranostajník událost z roku 1937 při korunovaci krále Jiřího VI., kdy bylo z Kanady do Anglie přivezeno 50 000 hranostajích kožešin. Jako optimistickou zprávu však mohu podat, že lov lasice hranostaj poslední dobou ustává, a to hlavně kvůli vysokým nákladům na zpracování kůže.

český název lasice hranostaj
latinský název Mustela Erminea
hlavní znaky štíhlé 15 centimetrové tělo, 10-ti centimetrový ocas, v létě hnědé zbarvení s bělavým bříškem, v zimě bílá barva, špička ocásku černá
způsob života žije spíše samotářsky, výborný lovec
rozšíření Čr celá
rozšíření svět Evropa, Asie, Severní Amerika
potrava hlodavci, ptáci, hmyz, v nouzi žáby a žížaly doba březosti (pripadne doba sezeni na vejcich u ptaku) až 12 měsíců
počet mláďat 3-7
ochrana není

zdroje : encyklopedie.seznam.cz
kills.blog.cz
www.e-planeta.czautor:
datum vydání:
24. ledna 2008


Diskuze k článku „Lasice hranostaj- Mustela Erminea“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!