Tři památné duby skrývající kus naší historie

autor: Mgr. Jana Hájková
Dnes Vás zavedu na místa, kde se nacházejí významné duby naší historie. Společně se podíváme do Středočeského kraje na tzv. Svatováclavský dub. Neopomeneme ani Oldřichův dub v Peruci a Žižkův dub v Náměšti nad Oslavou.


Svatováclavský dub

Jak již bylo řečeno, najdeme tenhle strom ve Středočeském kraji poblíž města Rakovník, ve městě Stochov. Dnes zde žije cca.5,5 tisíc obyvatel. Zmínku o něm najdeme i v Hájkově Kronice české. Podle pověsti se pod dubem, který zasadila jeho babička Ludmila, roku 903 narodil svatý Václav, kníže český o jehož pozdějším osudu všichni dobře víme. Pověst má ovšem k pravdě pravděpodobně docela daleko. Odborníci totiž odhadují stáří tohoto stromu na nějakých 700 až 900 let. Z botanického hlediska se jedná o dub letní. Na výšku dosahuje 14,5 metrů. Obvod kmene byl změřen na 880 centimetrů, takže rukama ho kolem pasu určitě neobejmeme. Dnes už je to jen dutý kmen, který veškerý život udržuje v jediné hlavní větvi.

Oldřichův dub

V Ústeckém kraji najdeme další kousek naší historie ukrytý v Oldřichovu dubu. Peruc je místem, kde se nachází. Jedná se o tzv. městys s přibližně 2 tisíci obyvateli. Leží v nadmořské výšce 335 metrů nad mořem. Stáří tohoto stromu je odhadováno na přibližně 1000 let. Na výšku měří 31 metrů a po obvodu má 760 centimetrů. Oldřichův dub v Peruci je zapsán na seznamu nejvýznamnějších stromů Unesco, tedy Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu. Zmíněn je i v Dalimilově kronice z počátku 13. století. Podle pověsti se zde setkal Oldřich a Božena. Pověst o těch dvou určitě znáte. Jde o klasický příběh šlechtického pána, který se zamiluje do prostinké dívenky. Místem prvního setkání kníže Oldřicha a jeho vyvolené Boženy je onen Oldřichův dub. Konkrétně studánka nacházející se pod ním. Oldřich si Boženku odvezl na Pražský hrad přestože věděl, že je vdaná (pravděpodobně byla). Zde se z ní stala kněžna. Příběh jejich lásky se pak ještě nesčíselněkrát objevuje v rozmanitých podobách od Popelky až po Pretty woman. Dnes dosahuje výšky přibližně 31 metrů a obvod kmene čítá 760 centimetrů. Dutina stromu byla silně poškozena požárem založeným vandali. Strom jako takový přežil a díky nepřetržité péči lidí, kteří ho pravidelně ošetřují, se mu daří celkem dobře a vypadá to, že s námi ještě několik staletí zůstane.

Žižkův dub

Mezi těch několik stromů, které se mohou honosit titulem jednoho z nejstarších stromů v České republice, patří také Žižkův dub v Náměšti nad Oslavou, tedy na Vysočině. Někteří odborníci odhadují jeho stáří na více než 1000 let. To by tedy znamenalo, že byl vysazen někdy v 10. století. Proč se vlastně nedá určit přesný věk tohoto stromu? Tenhle dub ještě žije. Uvnitř je sice dutý, ale k přesnému určení stáří stromu je potřeba jej nejdříve pokácet. A potom se do práce pustí dendrologové. S jistotou ovšem můžeme tvrdit, že tenhle dub má kolem pasu něco málo přes 1000 centimetrů.. K jeho ochraně byl postaven altán se stříškou. Podle pověsti se pod ním Žižka utábořil a jedinečný je tím, že prý k němu přivázal koně.

Zdroj:

111 nej... České republiky
encyklopedie.seznam.czautor:
datum vydání:
8. září 2008


Diskuze k článku „Tři památné duby skrývající kus naší historie“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!