Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Bakterie na straně lidí

autor: RNDr. Jiří Jakl
Do obecného povědomí lidí se dostala informace, že co je bez bakterií, to je čisté. Jak známo bakterie jsou prakticky všudypřítomné, mají svůj kladný význam v přírodě (dokonce i v lidském těle). Seznámil jsem se se zajímavým biotechnologem pracujícím s bakteriemi. Je možné zlepšit mikrobiální procesy v bioplynových stanicích a čistírnách odpadních vod, případně zlepšit kvalitu vod na rybnících fungujících jako koupaliště?


Rozhovor s panem Růžičkou

Jak fungují ČOV a bioplynové stanice?
Často neideálně, jsem ale schopen toto řešit.

V čem je problém a jaké nabízíte jeho řešení?
Mnohá zařízení nerespektují přirozené potřeby bakterií. Při respektování přirozených potřeb lze dosáhnout vyšší účinnosti zařízení, bránit šíření zápachu ap. Je to otázka dodržování technologické kázně i využití optimálních biotechnologií.

O co jde konkrétně?
Nejde jen tak měnit biologické materiály v bioreaktorech, které fungují podobně jako žaludek. Dále, aby bakterie pracovaly, je potřeba optimalizovat jejich množství. To souvisí s tím, kolik jich od počátku do procesu nasadíme.

Není to spíše alchymie?
Nepoužívám tabulky, ale jsem schopen rozvahou a zkouškami dojít ke zdárnému výsledku. V případě bioplynových stanic jsem schopen zvýšit efektivitu procesu o desítky procent, viz Zavidov, Rokycany…. Zkušenosti mám i z Kanady.

A co voda na přírodních koupalištích a rybnících. V nich také bývá problém s mikroorganizmy?
Jde hlavně o potlačení sinic a řas. Pomocí dodaných kulturních bakterií lze ustanovit rovnovážný stav biotopu, který omezuje vývin vodního květu. Voda je čistší, přitom úživná pro ryby.

Za jak dlouho jste schopen dát rybník do pořádku, aby se v něm dalo koupat a co to obnáší?
Zaleží o jaký rybník jde. Může být stabilizovaný během jedné sezóny, při nepříznivých podmínkách až třetím rokem - manipulaci ovlivňují různé faktory jako rybí osádka, břehové porosty způsob krmení ryb, režim letnění. Stačí mne kontaktovat, jsem schopen dorazit na místo, nasadit bakterie a místo sledovat. Výsledek je patrný v horizontu měsíce, u běžného rybníka cena nasazení bakterií rozhodně nepřevyšuje desetitisíce.

Zajímavé odkazy:
Základní problémy přípravy a provozu BPS
Voda a mikroorganismyZákladní problémy přípravy a provozu BPS

kontakt na biotechnologa Růžičku: ruzickova1@seznam.cz, tel. 724 275 846

autor:
RNDr. Jiří Jakl
www stránky: http://ebotanika.net

datum vydání:
9. prosince 2009


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.