Vážka obecná - (Sympetrum vulgatum)

autor: Petr Šedý ml.
Docela snadno zaměnitelná s vážkou rudou. Hlavním rozpoznávacím znakem je u vážky obecné to, že má nohy okrové s tenkým černým pruhem na stehnech a holeních, natož rudá má nohy celé černé.

třída Jevnočelistní - hmyz (Ectognatha = Insecta)
řád (Odonata) Vážky
čeleď Vážkovití (Libellulidae)
rod Vážka (Odonata)

Vzhled

Dá se rozpoznat i díky rozdílu v oku, ale to je na bližší a odbornější zkoumání. Sameček této vážky je hnědočervený a samička žlutavá. Řadí se v rámci rodu k větším druhům s výrazným pohlavním dimorfizmem (odlišnost samce od samičky). Oči jsou hnědé, ve spodní části světle hnědé až okrové. Vyskytují se od konce května. Patří k docela zdatným letců, kteří i rádi vysedávají na vyvýšených místech (větve atd.)

Větší druh vážky o velikosti těla 45-60mm s křídly o rozpětí 10 – 12cm. Oči jsou hnědé až červenohnědé, ve spodní polovině světlé až žlutozelené.. Hruď je pokryta hustým světlým ochlupením. Křídla jsou světlá u kořene s mírně hnědým nádechem, u samců až načervenalá. Zadeček samic je mohutněji válcovitý, okrově žlutý až žlutý. Sameček stejně velký se zbarvením více do červena. Nohy obou druhů jsou celé černé opatřené na koncích háčky pro lepší uchycení při sezení na porostu (listy, rákos).

Je zdatným letcem a s oblibou vysedává na vyvýšených partiích jako jsou větve, vysoké stonky atd. Řadí se mezi klidné druhy.

Další rozdíly: hruď je u samic v přední části světle hnědá se světlými proužky, na boku stejně zbarvená jako u samců.

Rozšíření

Téměř všudypřítomný druh, vyskytující se ve všech regionech ČR. Dává však přednost nižším polohám.

Způsob života a potrava

Živí se drobným hmyzem, na který čeká nehybně sedící na větvi či stéblu trávy, jakmile se kořist přiblíží asi na 1 metr, vážka vystartuje a svými kusadly jej uloví. Po ulovení se s kořistí přesune zpět na stanoviště, kde ji v klidu spořádá. Létá za slunečných dnů, ale je schopna přežít i několik dní o teplotě 3-5C. Ráno po chladné noci vylézá ze svého nocoviště a vystavuje tělo slunečním paprskům aby se co nejdříve zahřálo a bylo schopno letu a lovu. Samci nejsou teritoriální a sedávají i blízko sebe bez jakékoli reakce.

Rozmnožování

Páření začíná útokem samce na samici ve vzduchu, tandem ihned a páří se. Páření trvá několik minut. Kladení vajíček probíhá v zarostlých částech příbřežní vegetace, nebo u okraje porostů vyšších rostlin. Vážky se vyvíjí proměnou nedokonalou tzn. že jejich vývoj nezahrnuje stádium kukly. Líhnutí probíhá od konce května za teplého počasí v brzkých ranních hodinách, kdy nymfa vylézá z vody do příbřežní vegetace, přichytí se zespod listu, stonku atd. a začíná se líhnout. To trvá přibližně hodinu (záleží na okolnostech). Po vylíhnutí se zdržuje kolem svlečky, kde narovnává křídla, které tvrdnou a pak odlétá.

Ochrana

Velice běžný druh, nechráněný zákonem.

český název Vážka obecná
latinský název sympetrum vulgatum
hlavní znaky Okrové nohy se žlutým pruhem na stehnech a holeních
způsob života jednotlivě v menších populačních hustotách
rozšíření v čr Všudypřítomný druh, nejhojnější v čr všude.
potrava drobný létající hmyz (mouchy)
ochrana není

Zdroje informací
1 - Kniha- Vážky české republiky
2 – Wikipedia encyklopedie
3 – osobní pozorováníautor:
datum vydání:
27. září 2010


Diskuze k článku „Vážka obecná - (Sympetrum vulgatum)“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!