Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

"Spočítejte si, koho volit"

autor: Arnika – Centrum pro podporu občanů
PRAHA – Jak při volbách do pražského zastupitelstva vybrat stranu, která bude nejlépe reprezentovat vaše názory? Ode dneška si mohou Pražané svou volbu doslova spočítat předem. Nevládní organizace Arnika a Inventura demokracie spolu se serverem Kohovolit.eu spustily předvolební kalkulačku. Otázky se zaměřují na rozpočet a rozvoj Prahy, územní plán, veřejné zakázky a principy demokratického rozhodování zastupitelstva. Jednotliví kandidáti na politické funkce v uplynulém měsíci vyplňovali podrobný dotazník a právě jejich odpovědi se staly základem pro předvolební kalkulačku.

Od poloviny minulého roku se spekulovalo o jejich tamějším výskytu. Ale jelikož nebyly věrohodné důkazy, nebyl si nikdo jistý. Lidé na procházkách, myslivci na obchůzkách a posedech, ochránci přírody i lesníci při práci v lese pozorovali stopy a slýchávali vytí. Jistotu přinesla až fotografie pořízená fotopastí. Výskyt této psovité šelmy byl potvrzen i na německé straně hor. U nás se pohybují mezi Přísečnicí, Výsluním a Novou Vsí.

„Dobové záznamy mluví o posledním uloveném kusu v roce 1825, jejich počet se ale začal rapidně snižovat už na konci osmnáctého století. Za vyhubením vlka stál jednak cílený lov a nemalou měrou přispěla také industrializace, která šelmu připravila o přirozené prostředí.“ (zdroj: 1) Vlka mohou pozorovat ve výběhu návštěvníci chomutovského Zooparku. Ani ve volné přírodě se však lidé nemusejí bát, že by jim tato šelma ublížila. Díky muflonům, daňkům, jelenům a srnkám mají vlci o potravu postaráno. Navíc jsou to od přírody plachá zvířata, ještě více nežli lišky.

Zdroj: 1) chomutovsky.denik.cz

autor:
Arnika – Centrum pro podporu občanů
email: arnika@arnika.org
www stránky: http://www.arnika.org

datum vydání:
5. října 2010


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Debata k článku "Spočítejte si, koho volit"


Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.

 Naše další projekty: