Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Migrace ptáků uchvátila celou Evropu

autor: Česká společnost ornitologická
Praha 5. 10. 2010. Více než 58 tisíc nadšených pozorovatelů ptactva z celé Evropy vyrazilo o tomto víkendu ze svých domovů, aby v rámci Evropského festivalu ptactva (EuroBirdwatch 2010) alespoň na chvíli nahlédli do fascinujícího světa migrujících ptáků.

Letošními pořadateli soutěže byli Okresní sdružení ČSOP Benešov ve spolupráci se ZO ČSOP Vlašim, Správou CHKO Blaník a městem Vlašim. Ústředním tématem všech úkolů byla „biodiverzita“. Studenti soutěžili ve dvou praktických a dvou teoretických disciplínách. V rámci praktických disciplín se snažili mapovat druhovou rozmanitost ve dvou lokalitách Orlinského údolí a navrhovali opatření pro její zvýšení. V druhé praktické úloze pomáhali výsadbou stromů (dubů letních) obnovit poškozenou dubovou alej na cestě od vlašimského zámeckého parku do Znosimi. V teoretické části poznávali 140 botanických, geologických a zoologických exponátů a prokazovali znalosti nad testovými otázkami.

Titul vítězů letošního kola putujena Gymnázium J.S. Machara v Brandýse nad Labem. Gymnázim J. S. Machara vyslalo na olympiádu svůj tým letos poprvé a studentům Marku Mejstříkovi, Karelu Novákovi a Tomáši Zágoršekovi se podařilo získat 279,5 bodu ze 430 možných. Na druhém a třetím místě se umístila družstva studentů ze SZeŠ Benešov a z Gymnázia Kladno. Vítězné družstvo se zúčastní národního kola soutěže, které proběhne na jaře 2011. Pro studenty i učitele byl připraven také tématický doprovodný program. Předseda komise RNDr. Tomáš Matějček PhD. z Přírodovědecké fakulty UK si pro kantory připravil odbornou přednášku na téma biodiverzita, se studenty strávil dvě hodiny večer při ekologické simulační hře Opuštěné pole a doprovodném kulturním programu.

Pořádání středočeského kola EO finančně podpořili Středočeský kraj, Lesy ČR a.s., MŠMT a knihkupectví Daniela Benešov. Celostátně je Ekologická olympiáda soutěž pro studenty středních škol, kterou vyhlašuje MŠMT s jejímž ústředním pořadatelem je Sdružení Mladých ochránců přírody ČSOP

Lenka Suchanová, koordinátorka Středočeského kola EO

autor:
Česká společnost ornitologická
www stránky: http://www.birdlife.cz

datum vydání:
6. října 2010


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.