Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Dlouho nezvěstná a znovu nalezená Měkkyně bahenní

autor: Karel Filip
Při sledování pohnutých osudů této vstavačovité květiny, uvědomujeme si, jak křehké jsou pro některé rostliny narušené ekosystémy v přírodě.

Drobná, nenápadná a snadno přehlédnutelná. Taková je charakteristika jedné z nejvzácnější rostliny v naší republice. Náš okres se může pyšnit tím, že zde tento botanický skvost přežívá na jediné lokalitě v počtu několika desítek exemplářů do současnosti.

V době, kdy všechny orchideje již pomalu mají svůj vegetační cyklus v tomto roce ukončen, začíná vykvétat právě nyní v polovině července Českolipská rarita měkkyně bahenní. První zmínky o ní pochází z lokality Břehyně z roku1932. Koncem druhé světové války zmizela z poslední lokality na Třeboňsku. V roce 1966 byla znovu objevena na Břehyně a sledována botaniky do roku 1976. Následujícího roku již byla považována za vyhynulý druh. Znovu byla nalezena až roku 1994 ve stejné oblasti. Letošního roku byla nalezena nová perspektivní lokalita s 22 kusy.

Hlavní příčina mizení této křehké rostliny je zarůstání rašelinných ostřicových luk rákosem, který veškerou méně odolnou vegetaci během krátké doby zlikviduje. Proto je nutné na vybraných plochách rákos pravidelně sekat a tím jej oslabit. Záchrana vzácných rostlin stojí za to. Zvláště měkkyně, která je pro svoje poněkud choulostivé rozmnožování pomocí pahlízek opadávajících z předního okraje listu velmi zranitelná.

autor:
Karel Filip

datum vydání:
15. července 2011


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.