Dlouho nezvěstná a znovu nalezená Měkkyně bahenní

autor: Karel Filip
Při sledování pohnutých osudů této vstavačovité květiny, uvědomujeme si, jak křehké jsou pro některé rostliny narušené ekosystémy v přírodě.

Drobná, nenápadná a snadno přehlédnutelná. Taková je charakteristika jedné z nejvzácnější rostliny v naší republice. Náš okres se může pyšnit tím, že zde tento botanický skvost přežívá na jediné lokalitě v počtu několika desítek exemplářů do současnosti.

V době, kdy všechny orchideje již pomalu mají svůj vegetační cyklus v tomto roce ukončen, začíná vykvétat právě nyní v polovině července Českolipská rarita měkkyně bahenní. První zmínky o ní pochází z lokality Břehyně z roku1932. Koncem druhé světové války zmizela z poslední lokality na Třeboňsku. V roce 1966 byla znovu objevena na Břehyně a sledována botaniky do roku 1976. Následujícího roku již byla považována za vyhynulý druh. Znovu byla nalezena až roku 1994 ve stejné oblasti. Letošního roku byla nalezena nová perspektivní lokalita s 22 kusy.

Hlavní příčina mizení této křehké rostliny je zarůstání rašelinných ostřicových luk rákosem, který veškerou méně odolnou vegetaci během krátké doby zlikviduje. Proto je nutné na vybraných plochách rákos pravidelně sekat a tím jej oslabit. Záchrana vzácných rostlin stojí za to. Zvláště měkkyně, která je pro svoje poněkud choulostivé rozmnožování pomocí pahlízek opadávajících z předního okraje listu velmi zranitelná.autor:
datum vydání:
15. července 2011


Diskuze k článku „Dlouho nezvěstná a znovu nalezená Měkkyně bahenní“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!