Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Asijská kachnička mandarínská v Olomouci

autor: Česká společnost ornitologická
Již druhou zimu mohou obyvatelé Olomouce pozorovat při krmení labutí a kachen na řece Moravě kachničku mandarínskou.

Jde o krásně vybarveného samce, kterého nelze přehlédnout. Září totiž takřka všemi barvami, od zelené přes fialovou až do kovově modré. Má červený zobák a oranžovohnědé ozdobné peří na křídlech i na tvářích. Na první pohled je patrné, že jde o exotický ptačí druh. Pochází totiž z Japonska a severovýchodní Číny. U nás se ve volné přírodě vyskytují pouze jedinci uprchlí z domácího chovu. A to je jistě i tento případ. Pokud jich unikne více a začnou se rozmnožovat i ve volné přírodě, může vzniknout volně žijící populace, jak se tomu již stalo ve Velké Británii.

U nás by se to mohlo stát již brzy a nejpravděpodobněji v Praze na Vltavě, kde již ornitologové zaznamenali výskyt největší skupiny kachniček mandarínských. Žije zde asi jedenáct ptáků tohoto druhu. Další tři jedinci žijí v jižních Čechách ve Vodňanech. Po jednom kuse se vyskytují v České Lípě, v Benátkách nad Jizerou, v Brně, v Prostějově, v Přerově a v Olomouci. Ornitologové však předpokládají, že jich u nás ve volné přírodě žije daleko více, ale zatím o nich nemají zprávy. Pokud se tedy někde setkáte s kachničkou mandarínskou nebo i kachničkou karolínskou, která se již také občas objevuje, dejte vědět ornitologům. Přispějete tak k rozšíření vědeckých poznatků o těchto exotických druzích v naší přírodě.

Jiří Šafránek
místopředseda MOS
606 324 763

Foto: Jiří Šafránek

autor:
Česká společnost ornitologická
www stránky: http://www.cso.cz

datum vydání:
15. února 2011


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.