Expozice v Obřím dole se změní

autor: Mgr. Radek Drahný
Stálá expozice Příroda člověku, člověk přírodě, kterou v minulých deseti letech mohli návštěvníci zhlédnout v informačním centru Správy KRNAP v Obřím dole, projde rekonstrukcí. Nahradí ji výstava o krkonošských lavinách a činnosti Horské služby, která před několika dny skončila v Krkonošském muzeu ve Vrchlabí.

„Stávající expozice Příroda člověku, člověk přírodě zastarala jak tematicky, tak zejména technicky. Stáli jsme před tím, jak tento problém vyřešit. Mohli jsme sice investovat do modernizace technologií, osvětlení, panelů, ale cítili jsme, že touto cestou jít nechceme. Řešení se naskytlo přímo samo,“ říká ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. „Při přípravě zimní výstavy o lavinách Krkonoš nás napadlo, že to je velice zajímavé téma, které by se dalo spojit i s činností Horské služby. Výstavu jsme proto vyrobili tak, aby ji po jejím skončení bylo možné přemístit do Obřího dolu,“ dodal Hřebačka. Tuto aktivitu přivítali i kolegové z Horské služby. „Horská služba své vlastní muzeum nemá, a proto nás myšlenka společné expozice v Obřím dole zaujala. Zapůjčili jsme množství zajímavých exponátů, které používali naši kolegové v minulosti a jaké používáme nyní,“ uvedl náčelník Horské služby Krkonoše Adolf Klepš. „Expozice o lavinách Krkonoš a činnosti Horské služby je právě v Obřím dole na svém místě. Vždyť se jedná o jednu z nejaktivnějších lavinových oblastí v České republice,“ podotkl Klepš.

V expozici věnované fenoménu krkonošských lavin a horské službě na české i polské straně Krkonoš se návštěvníci dozví o největších lavinách, lavinových terénech, o druzích lavin, jak se ovlivňují laviny a vegetace. Varováním pak jsou informace o lavinových tragédiích. S touto problematikou přímo souvisí i práce Horské služby na české straně hor a GOPR na polské straně Krkonoš.

Expoziční část informačního centra Správy KRNAP v Obřím dole bude ode dnešního dne uzavřena. Informační centrum bude běžně v provozu. Otevření upravené expozice předpokládáme na začátku letní sezony.autor:
datum vydání:
18. dubna 2011


Diskuze k článku „Expozice v Obřím dole se změní“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!