Policie čelí trestnímu oznámení. Policie ČR neplní svůj úkol chránit životy a zdraví lidí na Šumavě

autor: Eliška Bartošová
Lavina právních podání proti postupu Správy NP Šumava a Policie ČR pokračuje. Dnes bylo k Inspekci policie podáno trestní oznámení proti tomu, že Policie ČR neplní svůj úkol chránit životy a zdraví lidí. Dvojice právníků, kteří poskytovali konzultace na místě blokády, dále také vyzvala policejního prezidenta, aby zjednal okamžitou nápravu.

Z výpovědí svědků i z dalšího důkazního materiálu vyplývá, že Policie upřednostňuje ochranu nelegální těžby před dodržováním zákonů na ochranu zdraví a života. Nechává lesní dělníky kácet v bezprostřední blízkosti osob, včetně policistů samotných, a vystavuje tak účastníky riziku vážného ublížení na zdraví.

Ochrana života a zdraví přitom patří k prioritním úkolům policie a má podle zákona jednoznačnou přednost před ochranou majetku a jiných zájmů. Podle informací z místa blokády se navíc v posledních dnech situace přiostřuje a stoupá agresivita jak lesních dělníků, tak i policistů.

Právníci Vítězslav Dohnal a Jan Šrytr vyzvali proto Policejního prezidenta a Ministra vnitra, aby v rámci svých možností zajistili, že policie začne důsledně uplatňovat svou preventivní roli.

Ve společné výzvě říkají: „Jsme si vědomi toho, že situace na místě je komplikovaná a právní posouzení legálnosti kácení se může jevit jako složité. To ponechme jiným odpovědným orgánům. Jsme ale přesvědčeni, že policie nemůže za žádných okolností rezignovat na ochranu života a zdraví. Důsledkem nečinnosti policie může být těžká újma na zdraví nebo dokonce smrt.”

Advokát Mgr. Vítězslav Dohnal, který podal trestní oznámení na postup Policie ČR, dále konstatuje: „Situace na místě je velmi vážná. Policie má možnost a podle zákona dokonce povinnost zasáhnout. Pokud hrozí poškození zdraví je podle zákona o policii policista povinen provést služební zákrok nebo přijmout jiné opatření, aby ohrožení odstranil. Jestliže policie ponechává kácení volný průběh a stromy dopadají ve vzdálenosti několika metrů od lidí, porušuje zákon mnohem závažnějším způsobem, než je údajné páchání přestupků protestujícími lidmi.“

Kontaktní osoby:

Jan Šrytr
právník
jan.srytr@eps.cz
775 154 087

Vítězslav Dohnal
advokát, Tábor
dohnal@akdohnal.cz
776 834 534

Eliška Bartošová
Komunikace s veřejností
eliska.bartosova@eps.cz
734 440 603autor:
datum vydání:
3. srpna 2011


Diskuze k článku „Policie čelí trestnímu oznámení. Policie ČR neplní svůj úkol chránit životy a zdraví lidí na Šumavě“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!