Pcháč oset - Cirsium arvense

autor: Lenka Kadlíková
Jeden z nejrobustnějších u nás rostoucích polních plevelů.

třídadvouděložné - Rosopsida
řádhvězdnicotvaré - Asterales
čeleďhvětdnicovité - Asteraceae
rodpcháč - Circium
druhpcháč oset - Circium arvense (Savi) Ten.

Charakteristika

Plevelná rostlina, která může dorůst až do výšky 1,5 m. V horní části se její přímá lodyha bohatě větví. Listy má kopinaté nebo elipsovité a ostnité. Rub listů je šedozelený. Fialové květy s četnými zákrovními listeny jsou uspořádány v květenství lata. Živiny ze země čerpá až třímetrovým kořenem. Velmi často můžeme na květech pozorovat čmeláky nebo jiný hmyz, který umožňuje opylení. Po odkvětu se objeví semeník s chmýřím, které dosahuje délky přes 2cm.

Rozšíření

Oblíbeným stanovištěm této rostliny jsou okraje cest, úhory a rumiště. Má ráda dusíkaté půdy a je tudíž indikátorem výskytu dusíku v půdě. tento plevel lze vidět po celé evropě, v Asii a v severní Africe.

Ochrana

Není důvod jí zvláště chránit.

Možné užití

Pcháč obsahuje glykosidy, pryskyřice, polysacharid inulin a vitamin C, v plodech olej, zelené části rostliny obsahují blíže nespecifikovaný alkaloid.

To jsou látky, které mají hojivý účinek při plísňových onemocněních, revmatismu a artróze. Používá se jako obkla d na postížená místa. V případě vnitřního použití se používá výhradně ve směsi kde pcháč tvoří maximálně 10% u natě a 15% u květu. Nať se přidává spolu s dalšími bylinami do čajů proti kolikám. Květ v kombinaci s měsíčkem a vřesem má cytostatické účinky. Lze ho tedy použít i pro podpůrnou léčbu nádorových onemocnění a to ve formě lihového výtažku. Vzhledem k obsahu alkaloidu není doporučen dětem a těhotným a kojícím ženám

Květy je nejlépe sbírat v létě kolem desáté a nať po poledni.

český název Pcháč oset
latinsky název Cirsium arvense
hlavní znakylidový název bodlák. Fialové květy s velkým množstvím drobných listenů
rozšířeníCelá střední Evropa
doba květuVI - IX
délka životatrvalka
půdadusíkatá
ochrananení

zdroje:
www.rychnovjbc.cz
botanika.wendys.czautor:
datum vydání:
26. srpna 2004


Diskuze k článku „Pcháč oset - Cirsium arvense“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!