Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Virtuální prohlídka Údolí gejzírů na Kamčatce

autor: Petr Kadlík
Chcete se podívat do úchvatného Údolí gejzírů na poloostrově Kamčatka ale nechcete cestovat stovky kilometrů do Ruska? Projděte si ho na počítači.

Údolí gejzírů (rusky Долина гейзеров) je jedno z největších polí gejzírů na světě a jediné v Eurasii. Nachází se v Rusku na poloostrově Kamčatka v Kronocké státní biosférické rezervaci.

Kamčatské Údolí Gejzírů je součástí světového dědictví UNESCO, bylo objeveno v roce 1941 sovětskou geoložkou Taťánou Ustinovovou. Údolí gejzírů se rozkládá podél řeky Gejzernaja až k jejímu soutoku s řekou Šumnaja, je dlouhé téměř čtyři kilometry. Převážně na levém břehu Gezernoj se nachází množství teplých pramenů a přibližně 200 gejzírů, které jsou zásobovány aktivním vulkanismem v okolí. Většina místních gejzírů vyvrhuje vodu s párou pod ostrým úhlem, nikoliv kolmo, a pouze několik gejzírů má kolem ústí kužel z vysrážených hornin, který je běžný u ostatních lokalit na světě.

Správa Údolí gejzírů nyní spustila virtuální prohlídku celého chráněného území, "projít" si ho můžete na adrese www.kronoki.ru/3d/

Samotné stránky jsou v ruštině, ale prohlídku je možné ovládat pomocí ikonek na obrazovce takže se obejdete i bez znalosti azbuky. V horním pravém rohu máte navíc mapku celého území, pokud na ní kliknete tak se můžete přenést přímo na požadované místo.

Zdroj informací o Údolí gejzírů: Wikipedie

autor:
Petr Kadlík
email: petr@priroda.cz
www stránky: http://www.priroda.cz

datum vydání:
7. září 2011


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.