Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Ve městech bude moci být omezen provoz neekologických vozidel

autor: Petr Kadlík
Podle schválené novely zákona o ovzduší budou moci města se špatným ovzduším omezit vjezd starých, neekologických vozidel.

Novela zákona umožňuje zřítit "Nízkoemisní zóny", do nichž nebudou moci vjíždět starší automobily, které nesplňují určité emisní limity. Při vyhlášené smogové situaci budou moci řidiči jezdit zadarmo po zpoplatněných úsecích dálnic, které tvoří obchvaty měst a obcí. Úřad stanoví emisní kategorie vozů, které budou moci do zóny jezdit. Zóny budou moci být jen v oblastech se znečištěným ovzduším, které zároveň mohou motoristé objet po silnici stejné nebo vyšší třídy. Mohly by je dále zřizovat radnice lázeňských měst.

Otázkou ale zůstává definice, co vlastně je "neekologické" vozidlo. Dnes není problém zakoupit nové "ekologické" hybridní SUV nebo velkou limuzínu, která bude mít horší exhalace i spotřebu než starší menší vůz v dobrém technickém stavu. Parametry "ekologičnosti" aut se posuzují vzhledem k objemu motoru, takže i když bude velký hybridní vůz plnit přísnější exhalační normu "Euro", tak ve výsledku může vyprodukovat podstatně více CO2 a mít vyšší spotřebu paliva než starší lehčí vůz s menším motorem.

Více informací o novele: odkaz http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/ve-mestech-budou-moci-byt-zony-se-zakazem-pro-neekologicke-vozy/683905ČeskéNoviny.cz.

autor:
Petr Kadlík
email: petr@priroda.cz
www stránky: http://www.priroda.cz

datum vydání:
7. září 2011


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.