Rybák černý - Chlidonias niger

autor: Mgr. Jana Hájková
I s tímto opeřencem z čeledi rybákovitých se můžete setkat na několika místech České republiky.

třída ptáci (Aves)
řád dlouhokřídlí (Charadriiformes)
čeleď rybákovití (Sternidae)
rod rybák (Chlidonias)

Vzhled

Rybák černý měří kolem 23-26 centimetrů. Jeho velikost můžeme připodobnit známému kosovi. Jeho štíhlý trup podtrhují i na koncích úzce zašpičatělá křídla. Mezi samečkem a samičkou nejsou žádné výraznější vnější rozdíly. Mladí rybáci černí nosí prostý šat, díky kterému se spíše podobají jiným druhům rybáků. Dospělí jedinci mají i během námluv trojí zbarvení, to jest černo-šedobílé. Černou barvu má jejich peří především na hlavě a na těle. Křídla a ocas pak mají šedivá a jenom podocasní peří jsou zbarveny dobíla.

Rozšíření

„Létá nízko nad vodní hladinou, lehce, s náhlými obraty, sbírá potravu z vodní hladiny, často sedá na kůly nebo větve vyčnívající z vody.“ (zdroj: 1) Jeho hnízdiště se vyskytuje maximálně do 500 metrů nad mořem. (zdroj: 1) V České republice se početnost rybáka černého odhaduje na přibližně 20-50 hnízdních párů. Na Slovensku je jejich výskyt cirka dvojnásobný. V posledních letech se jeho stavy v obou zemích spíše snižují. V České republice se s ním můžeme setkat od dubna do začátku listopadu. V České republice se v době hnízdění vyskytuje hlavně na českobudějovicku, v okolí řeky Labe u Hradce Králové a v jižní části Dyjsko-svrateckého úvalu.

Způsob života a potrava

Rybáka černého většinou spatříme v málo početných spíše volně žijících hejnech, která nejsou svázána trvalým příslušenstvím. Jde o tažného ptáka, který každoročně přezimovává v severnějších částech Jižní Ameriky a případně na západních pobřežích afrického kontinentu. V době hnízdění se pak za účelem rozšíření potomstva rok co rok vrací do vnitrozemských oblastí Evropy, do oblastí Severní Ameriky a také do západní Asie. Rybák černý se živí především hmyzem a také někdy menšími druhy ryb. Svou potravu shání především těsně nad vodní hladinou nebo přímo na ní.

Rozmnožování

Rybák černý si k hnízdění vybírá oblasti mělkých vod poblíž vodních nádrží a vodních toků. Společně se oba partneři podílejí na stavbě hnízda, které pak plove na hladině mezi vodními řasami a jinými rostlinkami. Hnízdo si rybáci staví od poloviny května, někdy až do poloviny školních prázdnin, tj. přelom července a srpna. Samička každoročně snáší 2-3 někdy ale také jen 1 a jindy dokonce až 4 vajíčka. Ta mají skořápku zbarvenu do výrazně žlutého či hnědého podkladu, na kterém je množství černých skvrn a flíčků. Nejvíce skvrnek je uprostřed a ke špicím vajec jich ubývá. O vajíčka a o mladé ptáky se starají dospělí jedinci od poloviny června někdy až do konce října. Mladí ptáci jsou dospělci po dobu několika dnů krmeni v hnízdě, kde se vylíhli. Jejich prachové peří se nesmí namočit. Je zbarveno svrchu do oranžovo-hnědé barvy a bříško a také ocasní peří mají čistě bílé. Na hřbetě a na hlavě mají výrazně tmavší hnědočerné skvrny.

Ochrana

Tento druh není legislativně chráněn. Jedná se totiž o málo dotčený druh, i když v posledních letech se jeho populace u nás snižuje.

Zajímavosti

Typickým projevem rybáka černého je jeho hlas, který se mění za letu a jiné je, když ostatním členům kolonie oznamuje nebezpečí. V jeho hlase je slyšet „v letu drsné kšiet a krátké kosové klit a klíet, výstražné energické ki-ki-ki… nebo kié.“ (zdroj: 1)

český název rybák černý
latinský název Chlidonias niger
hlavní znaky malý, štíhlý pták, mezi samečkem a samičkou nejsou žádné rozdíly, černá hlava a trup, křídla a ocas šedivá, podocasní peří bílé
způsob života volná malá hejna
rozšíření Čr českobudějovicko, okolí Hradce Králové, jižní část Dyjsko-svrateckého úvalu
rozšíření svět Jižní Amerika, západní pobřeží Afriky, vnitrozemí Evropy, Severní Amerika, západní Asie
potrava hmyz, malé ryby
počet mláďat 2-3
ochrana není

zdroje (informací):
1) Dungel, Jan, Hudec, Karel, Atlas ptáků České a Slovenské republiky
2) cs.wikipedia.org
3) www.nasiptaci.cz

Foto: Jiří Bohdal - www.naturfoto.czautor:
datum vydání:
22. listopadu 2011


Diskuze k článku „Rybák černý - Chlidonias niger“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!