Dojemná věrnost labutí

autor: Andrea Nováková
Labuť (Cygnus) je velký vodní pták velice příbuzný husám, který odjakživa byl a nadále zůstává symbolem krásy. Vyzařuje z ní těžko popsatelný půvab, ladnost a elegance.

Peří labutí je sněhově bílé, ale existují i druhy, které mají černá místa nebo jsou černé celé. Její nohy jsou přizpůsobeny pohybu ve vodě, mezi druhým a čtvrtým prstem je plovací blána. Před studenou vodou je chrání husté, vlhkost nepropouštějící peří a silná vrstva prachového peří. Existuje hned několik druhů labutí, takže není labuť jako labuť.

Máme labuť zpěvnou, malou, černou, černokrkou, velkou, labuť trubače, Bewickovu labuť a labuť koskorobu. To je slušný výpis druhů, ale u nás v Česku máte možnost vidět pouze labuť malou, velkou a zpěvnou.

Černá královna

Pluje vodami, stejně krásná, se stejnou elegancí, přesto je jiná. Labuť černá (Cygnus atratus) je druh australské labutě. Živí se vodními rostlinami, které získává pomocí svého charakteristicky dlouhého krku. Každým rokem naklade 4- 8 vajec, o které pečují oba rodiče společně po dobu 35 - 40 dní. Mláďata zůstávají u rodičů přibližně šest měsíců, tahle doba je dostatečně dlouhá na to, aby se zbavila prachového peří. Černá barva peří nám vnucuje myšlenku, že labuť černá zastupuje stranu zla, zatímco, bílá labuť odráží nevinnost a je na straně dobra. Ale v žádném případě to neznamená, že by byla černá labuť agresivnější než její bílý druh. Černá labuť má dokonce své místo na znaku i státní vlajce Západní Austrálie. Její bílá kamarádka labuť velká je národním ptákem Finska a objevuje se na jejich 1 eurových mincích.


Láska až za hrob

Jak všichni jistě víme, labutě jsou symbolem věrnosti. Jejich vyobrazení slouží jako dekorace na svatebních oznámeních nejen kvůli jejich kráse, ale hlavně díky věrnosti a oddanosti páru a společné péči o mláďata. Dá se říct, že je to jakési poselství do nového manželství. Pozornost na sebe přitahují také při námluvách, kdy předvádí svůj synchronizovaný tanec a kladou si hlavy a své dlouhé krky přes sebe. Pak žijí v trvalých párech, a byly zaznamenány případy, kdy po smrti jednoho z páru, uhynula zanedlouho i labuť druhá.

Dostatečná inspirace i pro Čajkovského

Hodná princezna Odetta zakletá v labuť, poznává lásku, chce pro ni žít. Jsou však podvedeni, milovaný princ nepozná podfuk a bere si nepravou Odettu. Ta pravá pak umírá z nešťastné lásky...Tak tenhle příběh snad nikoho nenechal chladným. Kde lépe vynikne krása labutí, jejich elegance a půvab než v baletu?autor:
datum vydání:
14. února 2018


Diskuze k článku „Dojemná věrnost labutí“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!