Tomáš Chalupa je rok ministrem životního prostředí

autor: Ministerstvo životního prostředí
Program Zelená úsporám, špatná kvalita ovzduší v Moravskoslezském kraji nebo nový zákon o Národním parku Šumava – to byla klíčová témata, která uplynulý rok řešil v úřadu ministra Tomáš Chalupa. Ministerstvo životního prostředí vede jeden rok – od 17. ledna 2011.

„Když mi premiér Petr Nečas volal, jestli bych vzal funkci ministra životního prostředí, měl jsem o tom resortu nějakou svou představu, vůbec jsem si však nedokázal představit, jaké problémy budu muset hned řešit. Když jsem nastoupil, ležely přede mnou tři hlavní úkoly - rozpohybovat znovu program Zelená úsporám, vyřešit smog na Ostravsku a spor o Národní park Šumava. Kolem všeho probíhaly velmi vyostřené spory,“ říká ministr Tomáš Chalupa.

V současné době Ministerstvo životního prostředí úspěšně míří k tomu, aby byly do ukončení programu Zelená úsporám uspokojeny všechny perfektní žádosti, které byly předloženy. Ke konci loňského roku bylo žadatelům proplaceno více než deset a půl miliardy korun, což představuje více než 50 tisíc uspokojených žadatelů. „Program se navíc ocitá v mírném plusu, aktuálně disponuje cca 130 miliony korun. Ty budou použity dále v rámci programu Zelená úsporám, například i pro úspěšné žadatele z oblasti veřejných budov,“ říká ministr Tomáš Chalupa.

Ke zlepšování kvality ovzduší a zdraví obyvatel v Moravskoslezském kraji zavedlo ministerstvo řadu opatření a další připravuje. Stěžejní je návrh nového zákona o ochraně ovzduší, který vláda schválila v červenci a nyní je projednáván v rámci 2. čtení v Poslanecké sněmovně. Návrh zavádí nové účinnější a optimalizuje stávající nástroje v oblasti ochrany ovzduší. Ministerstvo také spolu s Moravskoslezským krajem připravilo program na podporu výměny stávajících ručně plněných kotlů na tuhá paliva za nové nízkoemisní automatické kotle na uhlí nebo uhlí a biomasu v Moravskoslezském kraji. Aktuálně byl také schválen Akční plán MŽP pro Moravskoslezský kraj na rok 2012, který se zaměřuje na průmysl, domácnosti a lepší životní prostředí pro děti mateřských a základních škol.

Jednání kulatých stolů o novém zákoně o Národním parku Šumava bylo úspěšně dokončeno - návrh zákona zamíří do legislativního procesu do konce měsíce. Pro Národní park Šumava představuje zásadní dokument, který povede k jeho stabilizaci a přispěje k jeho rozvoji.

„Mou ambicí je, aby Ministerstvo životního prostředí pracovalo efektivně a aktivně se podílelo na zlepšování životního prostředí v České republice. Jsem rád, že za tu dobu, co jsem v úřadu, se nám podařilo dát třem zásadním oblastem směr a najít řešení nebo aspoň jeho nástin. Stále také samozřejmě zůstává řada témat a výzev, kterým se budeme dál věnovat a mou ambicí je dotáhnout je do konce,“ říká ministr Chalupa.

Prioritou pro rok 2012 zůstává ochrana ovzduší, rozvoj ochrany přírody nebo obnovení certifikací v rámci Operačního programu Životní prostředí. V neposlední řadě bude ministerstvo dále pokračovat v efektivní restrukturalizaci úřadu a jeho resortních organizací a také ve zvyšování transparentnosti jejich činností.autor:
datum vydání:
19. ledna 2012


Diskuze k článku „Tomáš Chalupa je rok ministrem životního prostředí“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!