V Ostravě odstartuje kampaň Dýcháme to, čím topíme. Chce pomoci vymýtit spalování odpadků v domácích kotlích

autor: Ministerstvo životního prostředí
Intenzivní informační kampaň s názvem Dýcháme to, čím topíme odstartuje ministr životního prostředí Tomáš Chalupa ve čtvrtek 9. února v 15:00 hodin na Masarykově náměstí v Ostravě. Cílem kampaně zaměřené na Moravskoslezský kraj, která je hrazená z prostředků EU, je snížit úroveň znečištění ovzduší, na kterém se v regionu z bezmála jedné třetiny podílí lokální topeniště.

Kampaň Dýcháme tím, čím topíme potrvá až do konce března. Na ostravský mítink naváže Týden za čisté ovzduší od 20. - 23. února, kdy v dalších čtyřech městech Moravskoslezského kraje proběhne série diskusních kulatých stolů a přednášek spojených s prezentací spalování pro školy a veřejnost a pojízdnou výstavou zaměřenou na téma spalování odpadků a problematiku lokálních topenišť.

„Cílem kampaně je motivovat nás všechny k dodržování pravidel spalování nebo přechodu na ekologičtější způsob vytápění. Měli bychom vědět, že chemicky ošetřené dřevo, nábytek a dřevotříska patří do sběrného dvora. Obaly od mléka a džusů, PET lahve, ale například i barevné letáky a časopisy zase do tříděného odpadu. A rostlinné zbytky včetně trávy i listí na kompost,“ uvedl ministr Tomáš Chalupa.

Programem čtvrtečního ostravského mítinku, který startuje hodinu po poledni, provede návštěvníky herec Petr Čtvrtníček a moderátorka Magda Otáhalová. Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení hudební skupiny Charlie Straight, která se představí v několika blocích.

O míře nebezpečí spalování tzv. ostravských raket přesvědčí návštěvníky „živá“ prezentace spalování, k dispozici bude kyslíkový stan a řada dalších zajímavých informací týkající se problematiky spalování odpadků a lokálních topenišť.

Ministr Tomáš Chalupa oficiálně zahájí kampaň v 15:00 hodin, bezprostředně poté proběhne vyhlášení výsledků soutěže Zdravý komín pro děti prvních a druhých tříd základních škol v Moravskoslezském kraji.

V rámci Týdne za čisté ovzduší proběhne v Třinci (20. 2.), Karviné (21. 2.), Bohumíně (22. 2.) a Havířově (23. 2.) série kulatých stolů se zástupci města, Moravskoslezského kraje a MŽP, kteří budou diskutovat se studenty a občany města, zástupci občanských iniciativ a zástupci firem o problematice spalování odpadků v kotlích a jeho důsledku na zdraví člověka. Začátek je plánován vždy na 15:30 hodin. Diskuze v průběhu dne doplní prezentace spalování pro školy a veřejnost a pojízdná výstava zaměřená na téma spalování odpadků a problematiku lokálních topenišť. Kampaň podpoří webové stránky www.topimespravne.cz a facebookový profil

Informační kampaň je hrazena z Operačního programu Životní prostředí, který je spolufinancován z Fondu soudržnosti a Evropského fondu pro regionální rozvoj. Na její realizaci bylo vyčleněno z prostředků EU 7 milionů korun.autor:
datum vydání:
9. února 2012


Diskuze k článku „V Ostravě odstartuje kampaň Dýcháme to, čím topíme. Chce pomoci vymýtit spalování odpadků v domácích kotlích“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!