Malešický park v Praze: Méně betonu, více zeleně

autor: Martin Singr
Malešický park vznikl spolu s přilehlým sídlištěm v sedmdesátých letech minulého století. V nedávné době začala revitalizace tohoto prostoru, jenž čítá devět hektarů. Mělo by zde vzniknout moderní rekreační centrum plné zeleně nabízející možnost aktivního trávení volného času i klid pro odpočinek

Městská část Praha 10 získala na záměr dotaci z evropských fondů. Vše začalo již v květnu 2008, tehdy začaly přípravy koncepce úprav parku a o 11 měsíců později byla zpracována studie revitalizace parku. Pak probíhali další přípravné práce.

V srpnu 2011 byl konečně projekt zahájen. Od letošního ledna do března mají probíhat úpravy vegetačních prvků a v dubnu budou zahájeny stavební práce. Rekonstrukce je plánovaná ve třech etapách, z nichž poslední by měla skončit začátkem příštího roku.

Ačkoliv budou během prací odstraněny některé křoviny ve špatném stavu, z důvodů stavby se však nepokácí jediný strom. Naopak prý přibude 366 nových. Park tak bude výrazně „zelenější“ než dnes. Zatímco nyní mohou psy pobíhat volně po celém parku a ostatní se mohou cítit ohroženi, po revitalizaci budou plochy pro volné pobíhání psů striktně vymezeny.

Počítá se s okruhem, novým dětským hřištěm i novými herními prvky, cvičebním parkem pro seniory i hřištěm pro handicapované. Nebude chybět vodní prvek s kaskádou a solární osvětlení. Nový mobiliář zahrnuje mimo jiné 320 nových laviček, 60 košů na odpadky, cyklostojany i toalety.

Celkové propočtové náklady projektu jsou ve výši přes 117 milionů Kč. Z tohoto neschválené (nezpůsobilé) výdaje představují částku téměř 15 milionů, uvádí se na webové stránce www.malesickypark.cz. Dle metodiky EU bude městské část platit 7,5 % ze způsobilých nákladů projektu, tedy zhruba 7 694 000 Kč plus neschválené výdaje. Dohromady to tak dělá zhruba 22 milionů korun.

Revitalizace? Ano, ale… Revitlizace obecně jsou krokem správným směrem – jedná se o oživení či obnovování. V kontextu krajiny to si lze tento pojem spojit s „ozeleněním“. Znamená méně betonu, více zeleně – toho lze dosáhnout například vysázením vhodných dřevin.

Projekty podobné tomu v Malešicích samozřejmě probíhají i jinde. V pardubickém parku Na Špici se ale mají kácet stromy a to se nelíbí mnoha lidem. Místní sepisují petice, nedávno dokonce ekologistky nafotily kalendář s akty, který by měl pomoci zachránit stromy v Tyršových sadech. Pardubický magistrát se ale brání, že stromy jsou ve špatném stavu a slibuje místo nich vysázení nových.

Loni byl revitalizován park v Českém Krumlově. Šlo o podobnou akci jako v Malešicích, jen v podstatně menším měřítku. Vše začalo v květnu a v prosinci loňského roku byl park kolaudován, s novým mobiliářem, dětským hřištěm, veřejným osvětlením a oplocením.
autor:
Martin Singr
email: singr.m@seznam.cz

datum vydání:
16. února 2012


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.