Malešický park v Praze: Méně betonu, více zeleně

autor: Martin Singr
Malešický park vznikl spolu s přilehlým sídlištěm v sedmdesátých letech minulého století. V nedávné době začala revitalizace tohoto prostoru, jenž čítá devět hektarů. Mělo by zde vzniknout moderní rekreační centrum plné zeleně nabízející možnost aktivního trávení volného času i klid pro odpočinek

Městská část Praha 10 získala na záměr dotaci z evropských fondů. Vše začalo již v květnu 2008, tehdy začaly přípravy koncepce úprav parku a o 11 měsíců později byla zpracována studie revitalizace parku. Pak probíhali další přípravné práce.

V srpnu 2011 byl konečně projekt zahájen. Od letošního ledna do března mají probíhat úpravy vegetačních prvků a v dubnu budou zahájeny stavební práce. Rekonstrukce je plánovaná ve třech etapách, z nichž poslední by měla skončit začátkem příštího roku.

Ačkoliv budou během prací odstraněny některé křoviny ve špatném stavu, z důvodů stavby se však nepokácí jediný strom. Naopak prý přibude 366 nových. Park tak bude výrazně „zelenější“ než dnes. Zatímco nyní mohou psy pobíhat volně po celém parku a ostatní se mohou cítit ohroženi, po revitalizaci budou plochy pro volné pobíhání psů striktně vymezeny.

Počítá se s okruhem, novým dětským hřištěm i novými herními prvky, cvičebním parkem pro seniory i hřištěm pro handicapované. Nebude chybět vodní prvek s kaskádou a solární osvětlení. Nový mobiliář zahrnuje mimo jiné 320 nových laviček, 60 košů na odpadky, cyklostojany i toalety.

Celkové propočtové náklady projektu jsou ve výši přes 117 milionů Kč. Z tohoto neschválené (nezpůsobilé) výdaje představují částku téměř 15 milionů, uvádí se na webové stránce www.malesickypark.cz. Dle metodiky EU bude městské část platit 7,5 % ze způsobilých nákladů projektu, tedy zhruba 7 694 000 Kč plus neschválené výdaje. Dohromady to tak dělá zhruba 22 milionů korun.

Revitalizace? Ano, ale… Revitlizace obecně jsou krokem správným směrem – jedná se o oživení či obnovování. V kontextu krajiny to si lze tento pojem spojit s „ozeleněním“. Znamená méně betonu, více zeleně – toho lze dosáhnout například vysázením vhodných dřevin.

Projekty podobné tomu v Malešicích samozřejmě probíhají i jinde. V pardubickém parku Na Špici se ale mají kácet stromy a to se nelíbí mnoha lidem. Místní sepisují petice, nedávno dokonce ekologistky nafotily kalendář s akty, který by měl pomoci zachránit stromy v Tyršových sadech. Pardubický magistrát se ale brání, že stromy jsou ve špatném stavu a slibuje místo nich vysázení nových.

Loni byl revitalizován park v Českém Krumlově. Šlo o podobnou akci jako v Malešicích, jen v podstatně menším měřítku. Vše začalo v květnu a v prosinci loňského roku byl park kolaudován, s novým mobiliářem, dětským hřištěm, veřejným osvětlením a oplocením.
autor:
Martin Singr
email: singr.m@seznam.cz

datum vydání:
16. února 2012


Diskuze k článku „Malešický park v Praze: Méně betonu, více zeleně“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.