Kroužky odhalují tajemství labutí

autor: Jiří Šafránek
Odkud pocházejí labutě, které letos zimují v Olomouci zjišťovali v těchto dnech členi Moravského ornitologického spolku. Na řece Moravě pod mostem v ulici U Dětského domova zkontrolovali 24 labutí velkých. Čtyři z nich měly ornitologické kroužky, podle nich zjistili, že tři byly kroužkovány v Česku a jedna v Polsku.

To odpovídá i dosavadním poznatkům, které byly díky kroužkování shromážděny. Bylo zjištěno, že většina našich labutí zimuje do 100 kilometrů od místa hnízdění, většinou na společných zimovištích na velkých řekách v centrech měst. Část jich zalétá i do sousedních zemí, jako je Německo a Rakousko. Největší vzdálenost 745 km urazila labuť kroužkovaná v Praze, která byla zjištěna až v Bělorusku. U nás se naopak objevují labutě z Polska, Německa, Rakouska a ojediněle i z Maďarska, Itálie, Dánska a Litvy.

Díky kroužkování se také zjistilo, že jsou labutě velmi věrné místu svého hnízdění a každoročně se na něj vracejí. Nejstarší okroužkovaná labuť velká v ČR se dožila 18 let a 10 měsíců.

V České republice bylo okroužkováno za více něž 70 let přes 11 tisíc labutí, ale pouze u části z nich se podařilo zjistit další místo jejich výskytu. Pokud i u vás zimují labutě označené ornitologickými kroužky, tak to dejte vědět ornitologům. Přispějete tím k získání vědeckých údajů o jejich životě.autor:
Jiří Šafránek
místopředseda MOS - Moravský ornitologický spolek

datum vydání:
22. února 2012


Diskuze k článku „Kroužky odhalují tajemství labutí“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!