Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Kroužky odhalují tajemství labutí

autor: Jiří Šafránek
Odkud pocházejí labutě, které letos zimují v Olomouci zjišťovali v těchto dnech členi Moravského ornitologického spolku. Na řece Moravě pod mostem v ulici U Dětského domova zkontrolovali 24 labutí velkých. Čtyři z nich měly ornitologické kroužky, podle nich zjistili, že tři byly kroužkovány v Česku a jedna v Polsku.

To odpovídá i dosavadním poznatkům, které byly díky kroužkování shromážděny. Bylo zjištěno, že většina našich labutí zimuje do 100 kilometrů od místa hnízdění, většinou na společných zimovištích na velkých řekách v centrech měst. Část jich zalétá i do sousedních zemí, jako je Německo a Rakousko. Největší vzdálenost 745 km urazila labuť kroužkovaná v Praze, která byla zjištěna až v Bělorusku. U nás se naopak objevují labutě z Polska, Německa, Rakouska a ojediněle i z Maďarska, Itálie, Dánska a Litvy.

Díky kroužkování se také zjistilo, že jsou labutě velmi věrné místu svého hnízdění a každoročně se na něj vracejí. Nejstarší okroužkovaná labuť velká v ČR se dožila 18 let a 10 měsíců.

V České republice bylo okroužkováno za více něž 70 let přes 11 tisíc labutí, ale pouze u části z nich se podařilo zjistit další místo jejich výskytu. Pokud i u vás zimují labutě označené ornitologickými kroužky, tak to dejte vědět ornitologům. Přispějete tím k získání vědeckých údajů o jejich životě.

autor:
Jiří Šafránek

datum vydání:
22. února 2012


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.