Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Potkanům se zvětšují. A co politikům?

Nebojte se, článek se nebude zabývat intimním životem potkanů, natož pak našich politiků. Podíváme se na jeden zajímavý výzkum Princetonské univerzity, zaměřený právě na potkany.

Potkan obecný - Rattus norvegicus - klikněte pro zobrazení detailuPotkan obecný - Rattus norvegicus
autor: Pete Beard, Flickr
Výzkumný tým Princetonské univerzity se zabýval vlivem postavení ve smečce na vývoj mozku. Pod vedením Elizabeth Gouldové dokázal zajímavý úkaz. Jakmile si nějaký potkan vybojoval vůdčí postavení ve smečce, začal se mu překotně vyvíjet mozek. V přední části mozku, "v hipokampusu", mu po získání vůdcovství vzniká až o 30% více nových neuronů oproti předcházejícímu stavu. Jistě není náhodnou, že právě tato část mozku je odpovědná za proces učení a paměť. Takže nikoliv že se musí do vedení smečky dostat ti nejlepší jedinci, naopak tím že vůdčí místo vybojují dostanou šanci aby se sami stali lepšími.

Potkan - klikněte pro zobrazení detailuPotkan
autor: Miloš Anděra
Zajisté jde o zajímavý objev. Ukazuje se tedy, že ne vždy je pravdou: "Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se". V tomto případě spíš platí: "Vítěz bere vše". Není zatím nijak prokázán podobný fyziologický proces u lidí, tedy že s každým vítězstvím se schopnosti lidského mozku stále zvyšují (ale je to dost pravděpodobné). I tak bych vám asi spíš radil snažit se vyhrát, protože každá prohra může vašeho protivníka ještě víc posílit. Nakonec, už Charles Darwin tvrdil že vyhrává ten úspěšnější.

A jaký že k tomuto výzkumu mají vlastně vztah politici, které jsem tak bulvárně uvedl v titulku? On ten průzkum totiž neuvádí jednu důležitou věc. K čemu vlastně potkani svou zvýšenou mozkovou kapacitu využívají. Zda k tomu aby, se smečce vedlo lépe, nebo k tomu aby smečku jen lépe ovládali a snáze zabránili případnému pokusu o převzetí moci jiným samcem. Předpokládejme tedy, že na naše politiky situace působí stejně. A protože se myšlenky politiků (většinou) sledují lépe než myšlenky potkanů, rozvíjejme teorii dále už na jejich příkladu.

Při postupu vzhůru k moci by se jim měly zvedat možnosti jejich mozku. Přesto se ale nezdá, že by při tom nějak významně stoupala jejich výkonnost nebo inteligence či péče o blaho smečky (tedy vlastně společnosti). Zato ale stoupá jejich schopnosti manipulace s veřejným míněním a snaha za každou cenu se udržet na svém postu. Takže se dá předpokládat že i u potkanů je to podobné. I když, kdo ví. Třeba jsou potkani na rozdíl od lidí opravdu inteligentní a své schopnosti získané při vzestupu využívají ve prospěch celé smečky. Třeba mají aspoň potkani takové štěstí...

Mimochodem, jsou před námi další volby. Jsem zvědav, jací potkani (pardon, politici, už se mi to plete ;-) dostanou šanci a třeba se i pokusí změnit výsledek mého soukromého dokončení výzkumu z Princetonu.

Debata k článku 'Potkanům se zvětšují. A co politikům?'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Žebřík do nebe

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz