"Ekologičtí Oskaři" opět ocenili ekologické projekty

autor: Martin Singr
Známe jednadvacet vybraných projektů, které byly oceněny v soutěži E.ON Energy Globe Award ČR. Porota vybírala celkem z 165 projektů a nakonec zvolila vítěze každé z celkem sedmi kategorií.

Kategorie, ve kterých mohli osoby, firmy i samosprávy soutěžit, nesly název Země, Oheň, Voda, Vzduch, Mládež, Obec a Kutil. Porota vybrala celkem jednadvacet projektů a na tiskové konferenci pak bylo odhaleno pořadí, které pro sedm nejlepších znamená roční půjčení Škody Citigo na CNG a další ceny.

Nejlákavější je ale vidina absolutního vítězství a to nejen proto, že celkový vítěz si Citigo na plyn už nechá a k tomu dostane domácí plničku od partnera soutěže, firmy Motor Jikov. Do rozhodování o tom, který projekt je ten nejlepší, se může zapojit prakticky každý. Veřejnost totiž může hlasovat pro svého favorita na stránkách www.energyglobe.cz až do 16. září 2012. I jeden z hlasujících bude rok jezdit ve Škodě Citigo na CNG.

Hlasovat lze i pro Cenu eko energie. Zde budou soutěžit projekty z kategorie Mládež a ten, který veřejnost vybere, získá peníze, které E.ON má z prodeje ekologicky šetrné energie, tedy 298 041 Kč.

Mezi vybranými projekty bylo letadlo na elektřinu, dům do extrémních podmínek i projekt umožňují detailní sledování spotřeby energie v domě. Zmapovat všech jedenadvacet projektů, ač jsou zajímavé, by vydalo na dlouhý román. Pojďme se podívat alespoň na ty, které úzce souvisí s přírodou.

Jihočeská dominanta, tisícimetrová hora Kleť, patří v ČR k místům s největším počtem slunných dnů a také k místům, kde nejméně prší. Rekonstrukce Horské chaty, která zde leží, proto musela zahrnovat také vodní hospodářství. Nyní jsou zde, v místech bez vodovodního či kanalizačního řádu, kromě studny také nádrže, které jsou pro pitnou a užitkovou vodu. Nedostatek vody je tak výrazně eliminován.

Dokonale splynout s přírodou dokázal vítězný projekt v kategorii Kutil. Bohumil Lhota spolu s přáteli dvacet let stavěl Ekologický dům do extrémních podmínek, který se může otáčet kolem své osy i vertikálně. Když je zima, znečištěné ovzduší nebo třeba válečné ohrožení, může se dům zasunout dva metry pod zem. Jedná se o světovou raritu, přesto autor při oznámení jeho vítězství jen s úsměvem kroutil hlavou, že to snad není možné.

Na samotě u lesa, řečeno slovy klasika, bydlí i architekt Pavel Fojt. Postavil si totiž dům, který nepotřebuje inženýrské sítě. Vodu získá ze studny a trochu elektřiny, kterou samozřejmě potřebuje, získává z obnovitelných zdrojů, kterým občas pomáhá dieselový agregát. Sám majitel říká, že dům lze pořídit do milionu korun a roční provozní náklady se pohybují mezi patnácti a dvaceti tisíci. Příjemná částka, že?

Na přírodu se hodně zaměřily projekty v kategorii Mládež. Na druhém místě za ekologicky a energeticky odpovědnými školami na Praze 13 skončili skauti, kteří využívali domácí odpad pro výtvarné činnosti, třeba na krmítka pro lesní zvěř, ptačí budky či multifunkční domky pro hmyz. Třetí pak skončilo Gymnázium Kadaň s ekologickou soutěží, v níž nechybí terénní hra s praktickými úkoly.

V dalších kategoriích uspěl systém Energy Performance Contracting, známou též pod názvem „financování z dosažených úspor“, v kategorii Oheň s ním zvítězila Nemocnice Nové Město na Moravě a AB Facility, v zmíněné kategorii Mládež pak Enesa a školy na Praze 13. Úspěšný byl také ekologické hotel Adria v Praze (kategorie Vzduch) a sedmým vítězem se stalo Exkurzní centrum kogenerační výroby v Trhových Svinech.

Pořadí v jednotlivých kategoriích

KATEGORIE ZEMĚ

1. místo: Ostrovní dům / Ing. Arch. Pavel Fojt (Praha)
2. místo: Pasivní administrativní budova OTAZNÍK / INTOZA s.r.o. (Ostrava)
3. místo: Cihelný blok Heluz Family 2in1 / HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. (Dolní Bukovsko)* KATEGORIE OHEŇ
1. místo: Nemocnice Nové Město na Moravě – energetické úspory se zárukou / AB Facility a.s. (Praha)
2. místo: Využití odpadního tepla objektů IDSC Mladá Vožice / IDSC, spol. s.r.o. (Mladá Vožice)
3. místo: Ekologická parní mikrokogenerační jednotka / Luboš Harník (Napajedla)

KATEGORIE VODA

1. místo: Projekt vodního hospodářství – Horská chata Kleť / JUDr. Ladislav Faktor (České Budějovice)
2. místo: Systém výdeje kapalin do ostřikovačů FlowControl / FlowControl s.r.o. (Třebíč)
3. místo: Byty Ostrava / WATERSAVERS, s.r.o. (Brno)

KATEGORIE VZDUCH
1. místo: Ekologicky vstřícné hotelnictví; společenská odpovědnost a ekologie začíná prvně u člověka / Hotel ADRIA (Praha)
2. místo: Plnicí stanice „CNG“ a její využití v pekárně Srnín / K III, spol. s r.o. (České Budějovice)
3. místo: Phoenix / Phoenix Air s.r.o. (Letohrad)

KATEGORIE MLÁDEŽ

1. místo: Komplexní projekt úspor spojený se soutěží o energeticky nejúspornější základní školu v Praze 13 / ENESA a.s. (Praha)
2. místo: Mini GLOBE Games / Gymnázium Kadaň (Kadaň)
3. místo: Ekologický portál pro MŠ a ZŠ / Junák – svaz skautů a skautek ČR středisko Vavéha (České Budějovice)

KATEGORIE OBEC
1. místo: Exkurzní centrum kogenerační výroby / Tepelné hospodářství Trhové Sviny, spol. s.r.o. (Trhové Sviny)
2. místo: Využití OZE pro zásobování teplem Města Bechyně / ERDING, a.s. (Brno)
3. místo: Úspory energií v obci Kouty / Obec Kouty

KATEGORIE KUTIL
1. místo: Ekologický dům do extrémních podmínek / Bohumil Lhota (Zásada)
2. místo: měřícídům.cz / Ing. Radim Štefan (Mělník)
3. místo: Pasivní dům ze slámy se zemním výměníkem a TS / Jaroslav Šintaj (Albrechtice)



autor:
datum vydání:
28. června 2012


Diskuze k článku „"Ekologičtí Oskaři" opět ocenili ekologické projekty“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!