Krkonošští sokoli úspěšně vyvedli mladé

autor: Mgr. Radek Drahný
Česká i polská strana Krkonoš je domovem pouhých šesti párů kriticky ohroženého sokola stěhovavého. Podle posledních pozorování z terénu se ukazuje, že minimálně na jednom hnízdě sokoli úspěšně vyvedli tři mladé.

„Sokol stěhovavý v Krkonošském národním parku pravidelně hnízdí na třech lokalitách. A na všech z nich letos sokoli zahnízdili. Na jedné víme, že nakladli vejce, ale ta se pak ztratila. Druhé hnízdo nebylo dohledáno, ale přítomnost sokolů dokazovala, že tu hnízdili také. O třetím hnízdě bezpečně víme, že bylo úspěšné a sokoli vyvedli tři mladé,“ uvedl zoolog Správy KRNAP Jiří Flousek.

Sokolům v Krkonoších vadí zejména narušování jejich životního prostředí. Vzhledem k tomu, že sem přilétají již koncem ledna a od té doby obsazují svá hnízdiště, tak opakované vyrušování například snowkitery nebo skialpinisty může znamenat, že nezahnízdí. Naštěstí mají svá hnízda v 1. zóně KRNAP, kde není povolen volný pohyb osob. I přesto několik neukázněných návštěvníků hor může být proto potenciální hrozbou této malé krkonošské populace. Stejnou hrozbou jsou však i vykradači hnízd. Neopomenutelným faktorem je také možná přirozená predace jinými živočichy.

Je pravděpodobné, že ne všechna letošní mláďata sokolů se dočkají dospělosti, přesto jejich každoroční hnízdění v Krkonoších dává naději, že česká populace čítající pouze kolem 30 párů nadále poroste.



autor:
Mgr. Radek Drahný
email: rdrahny@krnap.cz

datum vydání:
6. srpna 2012


Diskuze k článku „Krkonošští sokoli úspěšně vyvedli mladé“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru




Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2023 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.