ČSO získal další kus Josefovských luk

autor: Česká společnost ornitologická
Jaroměř, 3. ledna 2013. Konec roku 2012 znamenal pro Josefovské louky další významný krok vpřed. Získali jsme další 2 ha pozemků, je zpracován manipulační řád pro závlahový systém, na loni koupeném pozemku vznikla další tůň, připravena je projektová dokumentace na úpravu severního zavodňovacího kanálu a scénář programu pro školy.

Výkup dvouhektarového pozemku byl možný opět díky štědrým darům členů a příznivců ČSO. Na transparentním účtu se od července 2012 sešlo do konce roku 53 860 Kč od 23 dárců. Pozemky ve střední části parku s rozlohou 2,05 ha jsme zakoupili 10. září za 116 121 Kč. Aktuálně tak ČSO vlastní 13,5 ha a je jednoznačně největším vlastníkem pozemků v zájmovém území.

Díky podpoře Nestlé a Nadace Partnerství vznikl podrobný scénář programů pro školní výpravy, který budeme pravidelně nabízet od jara 2013.

Také novou tůň pro obojživelníky a další vodní živočichy jsme mohli nechat vybagrovat díky této podpoře. Pro ptáky jsou tůně a jejich břehy zdrojem potravy, po několika letech je jejich význam viditelný na první pohled. Dokud tůně na loukách nebyly, byla i jediná žába v celém území vzácností. Dnes, když přijdete na okraj kterékoli tůně, vyskakují z jejích okrajů desítky skokanů a dohromady jich v celém nevelkém území žije mnoho set nebo spíš tisíc. Nejvzácnějším zjištěným obojživelníkem je čolek velký.

Úspěchem, který bude viditelný od příštího roku, je zpracování definitivní podoby manipulačního řádu závlahového systému, jež nám uložilo rozhodnutí o nakládání s vodami.

Do budoucna je zaměřena další aktivita, kterou podpořil Královéhradecký kraj. Autorizovaného projektanta jsme nechali zpracovat projektovou dokumentaci na úpravu koryta severního kanálu. Předpokladem realizace je ale získání řady drobných pozemků, kterých by se tato rozsáhlá úprava dotýkala. Realizace se tedy nejspíš dočkáme až za několik let, zpracovaný projekt nám pomáhá určovat priority pro další výkupy pozemků.

Podpořte vznik ornitologického parku!

Číslo transparentního účtu: 2800277111/2010autor:
Česká společnost ornitologická

datum vydání:
3. ledna 2013


Diskuze k článku „ČSO získal další kus Josefovských luk“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2023 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.