Evropa sleduje posly jara

autor: Česká společnost ornitologická
Praha, 1. 3. 2013. 1. března u nás startuje jarní pozorování příletů ptáků – Jaro ožívá. Webové stránky www.springalive.net jsou připraveny k záznamům pozorování prvních jarních navrátilců.

Víte, co mají společného vlaštovka, kukačka, rorýs, čáp a vlha? Kromě toho, že jsou to tažní ptáci, kteří se ze svých evropských hnízdišť vydávají zimovat převážně do Afriky, je spojuje i vzdělávací kampaň „Jaro ožívá“ pořádaná největší mezinárodní společností na ochranu ptactva BirdLife International. Již po osmé sledují tisíce nadšenců z celé Evropy návrat těchto pěti poslů jara a svá první jarní pozorování zaznamenávají na www.springalive.net. „Jaro ožívá je zaměřeno především na děti. Zúčastnit se ale může opravdu každý. Není potřeba mít speciální ornitologické znalosti. Druhy, jejichž přílet budete sledovat, poznáte velmi snadno. Pátrání po prvních vlaštovkách na obloze, pozorování čápů na komínech či poslouchání kukaččího kukání je příjemným a zábavným zpestřením jarních vycházek s dětmi nebo vnoučaty. Tak neváhejte, vyrazte do jarní přírody a nezapomeňte se o svá pozorování podělit na href http://www.springalive.netwww.springalive.net,“ vyzývá Lucie Hošková z České společnosti ornitologické. „Ač u nás další sezóna oficiálně startuje 1. března, první pozorování se objevila již během února. Na internetu se můžete podívat, kde a jaké druhy to byly,“ dodává Hošková.

Kromě zaznamenávání vlastních pozorování a sledování příletu tažných ptáků na webových mapách nabízí kampaň i mnoho dalších možností. Na href http://www.springalive.netwww.springalive.net naleznete řadu informací o zajímavém fenoménu ptačí migrace, můžete se zde zaposlouchat do hlasů ptáků či odreagovat a pobavit u jednoduchých her. K dispozici jsou také ptačí videa na YouTube kanálu SpringAlivenet a stránky na sociální síti Facebook.

Jaro ožívá pro učitele

Kampaň se snaží oslovit i školní kolektivy a pro učitele je připraven samostatný oddíl webu s řadou užitečných materiálů pro výuku ve školách.

Loni jsme byli šestí

„Jaro ožívá“ si u škol i široké veřejnosti nachází stále větší oblibu. V loňské jarní sezóně zaznamenali účastníci neuvěřitelných 170 824 pozorování. Česká republika přispěla 4001 záznamem a v žebříčku se tak podruhé za sebou umístila na šestém místě. Také počet zúčastněných zemí stále roste, letos se jich přidalo již 45. Kromě těch evropských se zapojily některé státy Blízkého Východu, Střední Asie a Afriky. Kampaň má totiž i svou podzimní část, kdy zaznamenávají účastníci z afrických zemí přílet druhů na zimoviště. V rámci ní tak máme možnost sledovat tažné ptáky během celého roku a sdílet své zážitky z pozorování s podobnými nadšenci z různých koutů světa, s nimiž nás spojuje zájem o ptactvo a jeho ochranu. „Právě propojení lidí z různých částí světa, kteří rádi pozorují ptáky, je jedním z hlavních cílů kampaně Jaro ožívá. Protože efektivní ochrana tažných druhů ptáků se neobejde bez kvalitní mezinárodní spolupráce a dobré informovanosti veřejnosti,“ uzavírá Hošková.

Projekt podpořilo grantem Hlavní město Praha a na mezinárodní úrovni je dlouhodobě podporován nadací Mitsubishi Corporation Fund for Europe and Africa (MCFEA).autor:
datum vydání:
1. března 2012


Diskuze k článku „Evropa sleduje posly jara“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!