Školní mládež napadla stařinu

autor: Mgr. Radek Drahný
Děti ze základní školy ve Víchové nad Jizerou dnes napadly stařinu v lokalitě zvané Homole. Podobný útok plánuji i děti z jiných krkonošských škol. Důvod těchto útoků je jednoduchý – snaha o zvýšení druhové rozmanitosti botanických lokalit.

Konečně nastal čas venkovních jarních prací a i my se můžeme vrhnout na některé krkonošské louky, které přímo volají po jarní očistě. Jedná se o vzácné botanické lokality, které Správa KRNAP každoročně na jaře zbavuje staré loňské trávy – stařiny. Světlo a prostor tak získají konkurenčně méně schopné rostlinné druhy, které jsou často řazeny mezi ty zákonem chráněné. Většina lokalit, o něž se staráme, je významná především výskytem vstavačovitých rostlin, dále se zde vyskytují například vzácné hořečky nebo šafrány. Takové lokality jsou ale pod neustálým tlakem konkurenčních druhů, jako například různé druhy trav a především mechů.

Na této činnosti, která spočívá především v hrabání, odstraňování napadaných větví a náletů dřevin se významnou měrou podílejí i děti základních škol. Již tradičně se zúčastní školy z Rudníku, Víchové nad Jizerou, Lánova, Pece pod Sněžkou a Poniklé. Nově vyzkouší tuto pro přírodu prospěšnou činnost žáci z vrchlabské školy na náměstí Míru, z Mladých Buků nebo Černého Dolu. Manuální práce ale není jedinou náplní jejich programu. V rámci ekologické výchovy si také zahrají na čerstvém vzduchu hry na téma jarní květeny.

Tento management vzácných botanických lokalit provádí Správa KRNAP ve spolupráci se školami již řadu let. Výsledky jsou evidentní. Na takto udržovaných botanických lokalitách se zvyšuje počet zmíněných ohrožených rostlin.autor:
datum vydání:
11. dubna 2013


Diskuze k článku „Školní mládež napadla stařinu“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!