Využijte odpadní vzduch! Rekuperace
Rekuperace pomůže i alergikům!
Pokud vám o finanční úspory až tak nejde, pak věřte, že rekuperace sebou přináší celou řadu dalších výhod. Především jde o hygienu a zdraví, protože rekuperace funguje tak, že vám do domu pouští neustále oběh čerstvého vzduchu. Tudíž se vám nebude srážet vlhkost kolem oken, nebudou ani vlhnout stěny a co je nejdůležitější, budete neustále dýchat jen čerstvý vzduch.
Dokonale zateplený dům nemusí být vždycky výhra. Pokud totiž nepořídíte rekuperaci, pak můžete vážně poškodit svoje zdraví, protože je dokázáno, že celá řada nemocí a alergií je způsobena právě nedostatkem čerstvého vzduchu, který v kvalitně zateplených domech téměř určitě chybí. Čtyřčlenná rodina je schopna prostřednictvím vaření, dýchání a pocení vyprodukovat neskutečných 12 l za hodinu. Toto množství vlhkosti je ideálním prostředím pro rozvoj mikroorganismů a plísní, lze jej odstranit nejjednodušší rekuperační jednotkou.
Rekuperace není nic ohyzdného!
Rekuperační jednotku lze umístit i do již stávajících domů, zde se ovšem musíte připravit na to, že občas budete muset ustoupit kompromisu a smířit se s tím, že vám nějaká ta trubka bude vystupovat do místnosti. Ovšem v době nejrůznějších bytových doplňků, tohle není zase takový problém. Nicméně s rekuperací je nejlepší počítat v době, kdy jsme teprve ve fázi navrhování domu, zde si totiž můžeme vzduchové vedení a všechno zařízení jednoduše umístit do zdiva.
Není jednodušší vyvětrat?
Nejjednodušší systém větrání je pouze otevřít okno, to je sice pravda, ale tyto ztráty jsou zásadní a tvoří celých 40 % tepelných ztrát v domě. Rekuperační jednotka funguje mnohem lépe. Jde v podstatě o stroj, ve které se stýká několik trubek se vzduchem. Dochází zde ke kontaktu mezi ohřátým odpadním vzduchem a čerstvým chladným vzduchem z okolí domu. Nutno dodat, že každé medium má svůj ohraničený prostor, takže v žádném případě nemůže dojít ke smísení čerstvého a odpadního vzduchu.
Má vůbec smysl dávat si takové zařízení na rodinný domek?
Dříve si rekuperační jednotky pořizovaly spíše firmy či podniky, kde bylo množství odpadního tepla tak zásadní, že se jednalo o skutečně vysoké finanční položky. Dnes se ovšem stále více domácností zajímá o problematiku větrání, a tak jsou na trhu nejrůznější typy rekuperací, od složitějších až po primitivní systémy. Dobrou zprávou je, že ceny rekuperace jsou příznivé. Schopnou rekuperační jednotku lze koupit již za 50 000 Kč. Rekuperační jednotka nemusí nezbytně vytápět celý dům, můžete si ji pořídit například jen do jedné místnosti, pak se pořizovací cena rekuperace zredukuje na 20 000 Kč. Účinnost rekuperačních jednotek je vysoká, samozřejmě nemůžeme nikdy dosáhnout 100 % účinnosti, ale můžeme se jí celkem klidně přiblížit. Obecně lze říct, že rekuperační jednotka má účinnost využití odpadního tepla v rozmezí 55% - 90%.
Začneme někdy díky rekuperaci šetřit?
Jak již bylo řečeno, rekuperační jednotka není zase tak zásadní investicí ve srovnání s fotovoltaickým panelem nebo tepelným čerpadlem, ovšem musíme počítat s tím, že její návratnost není ze dne na den. Doba návratnosti se pohybuje v závislosti na mnoha faktorech, například na těsnosti oken, celkové spotřebě tepla, a kapitola sama pro sebe jsou dotace.
O program dotací na obnovitelné zdroje se obecně stará organizace Zelená úsporám. Ovšem podmínky se nám mění doslova pod rukama, proto se musíte vždy orientovat v aktuální situaci a sledovat webové stránky organizace.
Jak si rekuperaci představit?
Rekuperace není nic jiného než jen výměník a pár trubek, alespoň tedy laicky řečeno. Výměník je místo, kde dochází k výměně tepla mezi vzduchem z místnosti a venkovním, čerstvým vzduchem. Zde je třeba si uvědomit, že rekuperace nám žádné teplo nevyrábí! Pouze jej přenáší z jednoho média na druhé. Teplý vzduch z místnosti, například z digestoře, vedeme do výměníku, kde se tento vzduch setkává s čerstvým chladným vzduchem. Díky zákonům termomechaniky dochází k vyrovnání teplot obou vzduchů a vy si tak do místností vedete vzduch o teplotě vyšší než je teplota venku. V letních měsících je to samozřejmě naopak. Rekuperaci si lze vyrobit i svépomoci, je ale třeba, aby měl dotyčný člověk nějakou tu představu o technice a trošku zkušeností.
témata článku:
autor:
Diskuze k článku „Využijte odpadní vzduch! Rekuperace“
Další články na podobné téma | ||
---|---|---|
Skořice – kůra nejen do štrúdlu | Ne každý vánoční balicí papír patří do modrého kontejneru | Neodpírejme si kapra |
zobrazit více článků... |