Dokážou lvi něco ulovit, nebo na vše posílají samice?

autor: Patrik Chlumecký
Pokud se na to podíváme z pohledu respektu a obávaného postavení na špici potravinového řetězce, tak lev je absolutním králem. Jejich schopnost lovit ve smečce jim dodává ohromnou převahu nad ostatními zástupci živočišné říše. V případě, že byste pouhým okem chtěli rozpoznat, jestli jde o mladého nebo staršího samce lva, tak jedině podle tmavosti hřívy. Čím je tmavší, tím více let danému samci je.


Ve smečce je síla

Zdržování se ve smečce, která obsahuje v průměru 20 až 30 kusů je pro lvi typické. Jde také o velice silnou zbraň v pořizování potravy. Smečka si své území nemilosrdně hájí a to i v situaci, kdy se do teritoria dostanou jiný lev či smečka. Pojďme se však podívat na to, jak tito majestátně vzhlížející zvířata loví. Obstarávání potravy je tou nejdůležitější sounáležitostí k přežití. Mláďata jsou brána na lov už od svých 3 měsíců života, ovšem do svých dvou let se naučí lovit jen hrstka z nich. Dospělí samci neloví téměř vůbec. Tedy na výpravu se vydávají společně s celou smečkou. Černou práci přenechávají lvicím.

I samci mají své noci

Loví výhradně v noci, jelikož jejich zrak jim umožňuje na kořist vyčkat a úspěšně ji zachytit do svých drápů. Doposud se tradovalo, že loví výhradně lvice. Poslední studie však poukazují na fakt, že když na to přijde, dokážou si samci obstarat potravu taktéž a to velice zdárně. Jde jen o rozdílnou strategii. Přes den je celá smečka pospolu. Jakmile se setmí, tak lvice jdou společně do otevřených planin, kde se honí za potravou. Samci s nikým nespolupracují. Tiše vyčkávají v zalesněné vegetaci, kde je jejich oběť o mnoho zranitelnější. Díky těmto nově zjištěným skutečnostem víme, že lvi opravdu loví, jen je u toho málokdo zahlédne. Většinou jde o pohled poslední.

Dokonalá koordinace lovu

Lev jako jedinec není až takový král, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jeho síla spočívá v naprosto koordinovaném lovu ve smečce. Na strategii a propracovanost jednotlivých útoků panuje hned několik rozličných názorů. Na jedné straně stojí přívrženci teorie, která se opírá o nevyvratitelné důkazy, že každý krok je souhrou dokonalého strategického smýšlení. Na straně druhé stojí skeptici, jež v jejich lovu nevidí nic jiného než náhodnou souhru běhu a vyčkávání. Pravdou však zůstává, že i přes chybějící hierarchii, jako je tomu u vlků, si vesměs netroufají lovit jako jedinci. Odtrhnout oběť od stáda buvolů, či skolit jednoho z nich k zemi a prokousnout mu hrdlo není až tak jednoduché. Avšak i přes nutnost společného lovu panuje ve společenství volná povaha.

Pravda je někde mezi

Takže pravdu nalezneme tak nějak někde uprostřed. Musíme mít na paměti, že jde o kočkovité šelmy a ty bývají pragmatické až individualistické. Lov probíhá na krátké vzdálenosti a to bez jakékoliv delší přípravy. Nutno však podotknout, že mírnou nadřazenost nejzkušenější lvice zde je. Ta určuje, jak se bude lov odehrávat a kdy se na něj především vyrazí. Ne nadarmo je tato smečka považována za největší predátorské seskupení po celé Africe.autor:
datum vydání:
1. května 2013


Diskuze k článku „Dokážou lvi něco ulovit, nebo na vše posílají samice?“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!