Dokážou lvi něco ulovit, nebo na vše posílají samice?

autor: Patrik Chlumecký
Pokud se na to podíváme z pohledu respektu a obávaného postavení na špici potravinového řetězce, tak lev je absolutním králem. Jejich schopnost lovit ve smečce jim dodává ohromnou převahu nad ostatními zástupci živočišné říše. V případě, že byste pouhým okem chtěli rozpoznat, jestli jde o mladého nebo staršího samce lva, tak jedině podle tmavosti hřívy. Čím je tmavší, tím více let danému samci je.


Ve smečce je síla

Zdržování se ve smečce, která obsahuje v průměru 20 až 30 kusů je pro lvi typické. Jde také o velice silnou zbraň v pořizování potravy. Smečka si své území nemilosrdně hájí a to i v situaci, kdy se do teritoria dostanou jiný lev či smečka. Pojďme se však podívat na to, jak tito majestátně vzhlížející zvířata loví. Obstarávání potravy je tou nejdůležitější sounáležitostí k přežití. Mláďata jsou brána na lov už od svých 3 měsíců života, ovšem do svých dvou let se naučí lovit jen hrstka z nich. Dospělí samci neloví téměř vůbec. Tedy na výpravu se vydávají společně s celou smečkou. Černou práci přenechávají lvicím.

I samci mají své noci

Loví výhradně v noci, jelikož jejich zrak jim umožňuje na kořist vyčkat a úspěšně ji zachytit do svých drápů. Doposud se tradovalo, že loví výhradně lvice. Poslední studie však poukazují na fakt, že když na to přijde, dokážou si samci obstarat potravu taktéž a to velice zdárně. Jde jen o rozdílnou strategii. Přes den je celá smečka pospolu. Jakmile se setmí, tak lvice jdou společně do otevřených planin, kde se honí za potravou. Samci s nikým nespolupracují. Tiše vyčkávají v zalesněné vegetaci, kde je jejich oběť o mnoho zranitelnější. Díky těmto nově zjištěným skutečnostem víme, že lvi opravdu loví, jen je u toho málokdo zahlédne. Většinou jde o pohled poslední.

Dokonalá koordinace lovu

Lev jako jedinec není až takový král, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jeho síla spočívá v naprosto koordinovaném lovu ve smečce. Na strategii a propracovanost jednotlivých útoků panuje hned několik rozličných názorů. Na jedné straně stojí přívrženci teorie, která se opírá o nevyvratitelné důkazy, že každý krok je souhrou dokonalého strategického smýšlení. Na straně druhé stojí skeptici, jež v jejich lovu nevidí nic jiného než náhodnou souhru běhu a vyčkávání. Pravdou však zůstává, že i přes chybějící hierarchii, jako je tomu u vlků, si vesměs netroufají lovit jako jedinci. Odtrhnout oběť od stáda buvolů, či skolit jednoho z nich k zemi a prokousnout mu hrdlo není až tak jednoduché. Avšak i přes nutnost společného lovu panuje ve společenství volná povaha.

Pravda je někde mezi

Takže pravdu nalezneme tak nějak někde uprostřed. Musíme mít na paměti, že jde o kočkovité šelmy a ty bývají pragmatické až individualistické. Lov probíhá na krátké vzdálenosti a to bez jakékoliv delší přípravy. Nutno však podotknout, že mírnou nadřazenost nejzkušenější lvice zde je. Ta určuje, jak se bude lov odehrávat a kdy se na něj především vyrazí. Ne nadarmo je tato smečka považována za největší predátorské seskupení po celé Africe.
autor:
Patrik Chlumecký

datum vydání:
1. května 2013


Diskuze k článku „Dokážou lvi něco ulovit, nebo na vše posílají samice?“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.