Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Latimérie podivná: kriticky ohrožená živoucí fosílie

autor: Jan Stehlík
Ve spojení s výrazem „živoucí fosílie“ se většině lidí vybaví latimérie podivná. Málokdo však o tomto zajímavém druhu a o jeho objevu ví něco víc.

Historie jednoho z největších zoologických objevů 20. století se začala psát 23. prosince 1938, kdy kurátorce malého muzea v jihoafrickém East Londonu Marjorie Courtneay-Latimerové přivezl kapitán rybářské lodi Hendrik Goosen neznámý, více než metr dlouhý úlovek. Ta si s neobvyklou rybou nevěděla rady, a rozhodla se proto kontaktovat ichtyologa J. L. B. Smitha, který nález i přes značný stupeň rozkladu správně zařadil do skupiny lalokoploutvých ryb, jež měly vyhynout během druhohor před 75 miliony lety, a na její počest ho pojmenoval Latimeria chalumnae.

Odborná veřejnost se však k objevu stavěla skepticky a označila ho za falzifikát. Smith se proto ve snaze zachránit vlastní reputaci rozhodl získat další exemplář vypsáním odměny ve výši 100 liber za ulovenou latimérii. Úlovku se dočkal až po dlouhých 14 letech, kdy byl jeden jedinec vyloven z vod u Komorských ostrovů. V obavách, aby při přepravě do Kapského města nedošlo k jeho výraznějšímu poškození tehdy Smith apeloval i na předsedu vlády D. F. Malana, který při té příležitosti nechal vypravit speciální letoun. Jakmile však exemplář dorazil do Jihoafrické republiky, byly mezi ním a prvním úlovkem zjištěny určité anatomické odlišnosti, spočívající v absenci první hřbetní ploutve a kratší délce ocasní ploutve. Smith se proto domníval, že objevil nový druh, a rozhodl se ho pojmenovat na počest předsedy vlády jako Malania anjouanae. Teorie o novém druhu však byla nakonec vyvrácena s tím, že anatomickými odlišnostmi byla ve skutečnosti zranění způsobená útokem žraloka.

A co o tomto „podivném“ druhu vlastně víme? Je to velká, modře zbarvená ryba o průměrné hmotnosti 80 kg a délce až 2 m. Má svalnaté párové ploutve a na místo ocasu trojitý lalok. Právě kvůli párovým ploutvím, které jsou považovány za mezistupeň mezi ploutvemi dnešních ryb a končetinami suchozemských živočichů, je pravděpodobně jedním z mezistupňů vývoje obojživelníků. Žije na západě Indického oceánu v blízkosti Komorských ostrovů, na pobřeží Jihoafrické republiky, Madagaskaru a Mosambiku. Zdržuje se ve velkých hloubkách a je aktivní pouze v noci, kdy loví chobotnice a jiné druhy ryb. Den tráví skrytá v jeskyních. V Červeném seznamu IUCN je zařazená do kategorie kriticky ohrožených druhů.

Zdroje:
www.wikipedia.org
iucnredlist.org
www.ceskatelevize.cz

autor:
Jan Stehlík

datum vydání:
7. května 2013


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.