Záchranné stanice mají vody po krk!

autor: ČSOP - Český svaz ochránců přírody
Mokrá ptáčata zahřívají díky přerušení elektřiny pod peřinou. Záchranné stanice volají S.O.S.! Některé z nich neminulo zatopení a přesto se snaží i nadále pomáhat volně žijícím zvířatům v ohrožení, kterých jsou v těchto dnech desítky. Pracovní nasazení a finančí náročnost je však enormní.

Pod vodou se ocitla například záchranná stanice v Pátku u Poděbrad, kde se voda prohnala v neděli. Jelikož zájem veřejnosti o pomoc byl obrovský, vedoucí stanice Luboš Vaněk na svém FB profilu ještě v podvečer uvedl: „Některá zvířata jsme již museli evakuovat. Teď v 19.00 hod. to vypadá, že situace se už uklidnila, neprší a voda maličko ubývá. Moc děkujeme všem, kteří nám nabídli svou pomoc. Naštěstí ji snad nebudeme muset využít.“ Fotografie z místa však vypadají hrozivě.

Přestože voda v některých částech republiky klesá, neklesá počet výjezdů pracovníků záchranných stanic. Přívalové deště provázené mnohdy silnými větry zapříčinily neskutečný nárůst zvířat v nouzi. Stanice přijímají nejčastěji promáčené a vyčerpané ptáky, mláďat z poničených hnízd už přijali nepočítaně. Čerstvá zpráva ze záchranné stanice Falco Litoměřice nezní vůbec příznivě: „Od včerejška jsme bez vody a elektrického proudu. Napájíme balenou vodou a mokrá mláďata zahříváme pod peřinou. Pokud si bude někdo stěžovat, že se nám nemůže dovolat, nemůžeme to ovlivnit. Je to celé Litoměřicko, tak nemůžeme dobít telefon ani jinde!“

Obavy ze situace v nejbližších hodinách potvrzuje také Petr Starý ze záchranné stanice v Kladně. „Také máme mnohonásobně více výjezdů pro zvířata. Tak tak stíháme vše zajistit, ale nevíme, do kdy budeme možné přebírat zvířata například z Mělnicka“. Také tam totiž to nejhorší ještě čekají.

Činnost záchranných stanic je obecně finančně velmi náročná, v těchto dnech to však platí více než dvojnásob. Spousta volně žijících zvířat je a bude v přímém ohrožení života a stanice se snaží s vypětím všech sil pomoci všude, kde to jen jde. Proto žádáme o pomoc veřejnost.

Český svaz ochránců přírody vyhlásil veřejnou sbírku Zvíře v nouzi.

Chcete-li podpořit záchranu zraněných či jinak postižených volně žijících živočichů, pošlete, prosíme, svůj dar na účet veřejné sbírky Zvíře v nouzi č. 33 55 33 22 / 0800.

Dále je možné zaslat dárcovskou sms ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI na číslo 87 777 nebo ještě lépe pro pravidelnou platbu heslo DMS ROK ZVIREVNOUZI na to samé číslo. Podrobnosti o sbírce naleznete na www.zvirevnouzi.cz.

Informace: Zdeňka Nezmeškalová, Český svaz ochránců přírody Tel. 737 979 433autor:
datum vydání:
3. června 2013


Diskuze k článku „Záchranné stanice mají vody po krk!“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!