Daněk evropský – Dama dama

autor: Patrik Chlumecký
Ve své podstatě nejde o nic jiného než o obdobu evropského jelena s lopatovitými parohy. Dá se zaměnit s jelenem sikou. Ten, kdo by se chtěl dovtípit, jak má nazývat samici od daňka, tak jde o danělu. Česká republika se může hrdě přihlásit k celkovému počtu 11 000 kusů žijících ve volné přírodě. Od 16. století až do 19. století byli daňci a daněli chovány výhradně v oborách. Teprve nedávno jim byla dána volnost a vypustili se na svobodu.

Kmen Strunatci - Chordata
Třída Savci - Mammalia
Řád Sudokopytníci - Artiodactila
Čeleď Jelenovití - Cervidae
Podkmen Obratlovci - Vertebrata
rod Daněk - Dama

Vzhled

Daněk evropský dosahuje výšky 85 až 110 cm. Samice jsou z pochopitelných důvodů asi o 30 cm nižší. Délka tohoto živočicha odpovídá téměř dvěma metrům, ovšem jsou i jedinci, kteří nepřekročí hranici 140cm. Samice opět ztrácejí ve většinovém hledisku asi 30 cm na samce. Pokud by vás zajímala váha dospělého samce, tak ta se pohybuje kolem 40 – 95 kg. Samice váží 25 – 50 kg. V létě se honosí červenohnědým zbarvením, přičemž po hřbetě se táhne černý pruh zakončený zrcátkem – tj. bílá plocha kolem řiti. V zimním období se daněk zbarvuje do tmavohněda.

Rozšíření

Daněk původně pochází z Malé Asie a oblasti Středomoří. Do České republiky se dostal až počátkem 16. století, kdy byl chován v oborách. Nyní ho nalezneme ve volné přírodě o počtu úctyhodných 11 000 kusů.

Způsob života a potrava

Daněk evropský se nejraději zdržuje v blízkosti listnatých až smíšených lesů. Je velice plachý, takže na něj narazíte jen zřídka. Většinou o vás ví mnohem dříve, než vy o něm. Pokud ho spatříte v oborách, tak zde celkem v klidu vychází i na otevřené pole na pastvu. Mladší samci žijí v oddělených stádech. Dospělí samci bývají samotářsky založení. Jeho potravou je zeleň.

Rozmnožování

V období říje si můžete povšimnout typicky chrochtavého zvuku. Samec daňka zvládne hned několik samic najednou, ovšem své družky si musí vybojovat v ostrém přetlačovacím souboji. Jen tak se zjistí, kdo má nejvíce síly a je hoden vytvořit novou generaci. Od jelena je celý proces posunutý o tři týdny. Na druhou stranu daňci nenapáchají takové škody.

Ochrana

Daněk evropský není chráněný

Záměna

Záměna je možná s jelenem sikou

doba březosti
český název Daněk evropský
latinsky název Dama dama
hlavní znaky Lopatkovité parohy, tmavočervené zbarvení
hmotnost 40 – 95 kg
výška 85 – 110 cm
rozšíření Čr Volná příroda, obory
rozšíření svět Malá Asie, Středomoří
potrava bíložravec
pohlavní dospělost 2 roky
31 týdnů


autor:
datum vydání:
12. června 2013


Diskuze k článku „Daněk evropský – Dama dama“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!