Tajemství nočního keškolovu

autor: Mgr. Radomír Dohnal
Ať si milovníci ranních úsvitů říkají, co chtějí, ty nejzajímavější věci se většinou dějí v době, kdy ostatní klidně spí. V přírodě je to podobné. Přesto hluboká temná noc obvykle nepatří mezi ty okamžiky čtyřiadvacetihodinového dne, kdy bychom se běžně vydávali do lesů a mezi skály na procházky. Pokud se tedy nechystáme krást sousedovi slepice, nebo nejdeme schovávat poklad. Anebo ho hledat, o čemž bude i tento článek.

O Keškování, neboli geocachingu se už na stránkách Příroda.cz psalo. Jitka Fialová vynikajícím způsobem vysvětlila základní obrysy a „pravidla hry“, a vyzvedla i podstatný fakt, že tahle zábava pro dospělé je vlastně skvělou zábavou pro rodiče s dětmi. A teď si ještě představte, že něco takového, jako dobrodružnou výpravu do hvozdů, nepácháte za denního světla, ale v hlubokou bezměsíčnou noc. Zní to moc šíleně? Pochopitelně.

Jenže noční les má své nezpochybnitelné kouzlo, které nereprezentují jen rázem neviditelné kořeny stromů, klouzavé svahy a blátivé pěšinky. Vtip tkví už v samotném faktu, že v noci se prostě do lesa nechodí. Když se zhasne, je zavřeno. Většina z nás byla naposled na procházce v nočním lese někdy na dětském táboře, kdy Stezka odvahy byla tím posledním dobrodružstvím před odjezdem domů.

Kouzelná atmosféra jindy důvěrně známého terénu, který rázem získává netušené obrysy. Vnímáme mnohem ostřeji pohyb větví stromů a podezřelé tajemné praskání, šustící křoví a ozvěnu vlastních kroků. A fantazie pracuje. Noční keškolov je prostě fenomén, který nám může pomoci připomenout si ta dětská léta, kdy jít s baterkou do sklepa bylo dobrodružství jen pro skutečně odvážné. Ne každá cache (keška) je ale vhodná k nočnímu odlovu. Ty opravdu „noční“ je třeba podrobně na stránkách www.geocaching.com vybírat.

Dobrou zprávou pro Jihočechy a dovolenkáře mířící do těchto končin je, že kraj mezi Vltavou a Otavou několika opravdu povedenými nočními keškami oplývá. Město Písek, respektive příměstká osada Hradiště, má hned tři. A stojí skutečně za to! Kdo se nebojí tmy, anebo se naopak rád bojí, ať vyrazí veden světlem čelovky do hlubokých lesů, navigován jen podezřelými a nejasnými záblěsky „svítících broučků“.

U Českých Budějovic vás zase příjemně překvapí noční výprava za Ufony na Borek. Svítící krev mimozemšťanů (reflexní odrazky připevněné na kmenech stromů v určitých rozestupech) vás dovedou až k místu jejich přistání.

Pokud tedy vyrážíte na chatu či dovolenou i s dětmi, a marně dumáte nad tím, jak ty malé a neunavitelné produkty trochu utahat a zabavit, koukněte do map, vybavte se zdrojem světla a pevnou obuví, a vyrazte někdy v noci za pokladem. Uvidíte, že budou nadšení. Noční les je silný zážitek pro dospěláky i pro děti.autor:
datum vydání:
25. července 2017


Diskuze k článku „Tajemství nočního keškolovu“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!