Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   originální samolepky Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na obrázky DraGIF.cz

Výlet do rumunských hor: Příroda stejná jako před sto lety

Láká vás představa dobrodružné dovolené, na kterou budete vzpomínat ještě hodně dlouho? Můžete na ni vyrazit třeba hned. Stačí nasednout do auta, na střechu přidělat jízdní kolo a do kufru si vzít základní kempingovou výbavu. Pokud v sobě najdete dost odvahy, nebudete litovat. Nedaleko za maďarskými hranicemi se rozkládá rumunské pohoří Apuseni, které turistům nabízí možnost, jak se alespoň na chvíli vrátit o 100 let zpátky.

 - klikněte pro zobrazení detailu

Od netušených zážitků vás dělí přibližně devět hodin pohodové jízdy přes Maďarsko. Pak už jen minete rumunské město Oradea a jste v cíli. Respektive na místě, odkud se vydáte napříč stezkami pohořím Apuseni – svatostánkem nadšenců horské turistiky a člověkem (téměř) nedotčené přírody. V posledních letech se v oblasti objevují i turisté na čtyřkolkách, ale ti se velké popularitě netěší, protože se nechovají obezřetně ke zdejšímu unikátnímu prostředí.  - klikněte pro zobrazení detailu

Místo přepychu panenská příroda

Rozhodnete-li se pro výlet do oblasti Apuseni, berte na vědomí, že zde na luxusní ubytování nenarazíte. Naopak si užijete kontakt s přírodou, nocování v tábořištích (mimochodem ne vždy dobře označených) a další radosti, kterých by se vám jinde nedostalo. Nedílnou součástí vaší povinné výbavy by měl být stan, spacák, kanystr na vodu a sada na vaření. A když na to přijde, hodit se může také GPS.

Docházková vzdálenost mezi jednotlivými stanovišti je přibližně pět až šest hodin. Během dne tak bez větších problémů zvládnete návštěvu dvou turisticky zajímavých míst.  - klikněte pro zobrazení detailu

Zásoby jídla doplníte ve stáncích, které jsou na většině tábořišť. Mnohem intenzivnější zážitek je ovšem návštěva nefalšované rumunské horské hospody. Nenechte se zmást prvním dojmem, protože uvnitř zažijete něco úplně jiného. Výběr piva je ještě poměrně rozsáhlý, ale tvrdý alkohol reprezentují pouze dva druhy kořalky – koňak a čirá cujka. Co se týče jídelního lístku, nic moc na něm nenajdete. Ale i to málo (fazole, čevapčiči nebo steak) umí místní připravit velmi chutně.

Další místní pochoutkou je plačenta, a to na sladko nebo s ovčím sýrem. Dobrá zpráva je, že kvůli jídlu a pití vaše peněženka krvácet nebude. Obojí je velmi levné, ostatně jako většina věcí v Rumunsku.  - klikněte pro zobrazení detailu

Obyvatelé horských oblastí Rumunska jsou vesměs příjemní lidé, kteří na turisty nepohlíží jako na chodící peněženku. Naopak velmi rádi komunikují a čas od času nečekaně vychrlí i nějakou tu anglickou frázi. V oblasti Apuseni panuje naprostá pohoda a vy ji budete opouštět jen velmi neradi.

Nezapomeňte se pojistit

Zda v Rumunsku strávíte prodloužený víkend, týden nebo ještě delší dobu, je na vás. V každém případě prožijete úplně jinou dovolenou, než jste si možná mysleli. V žádném případě však nevyrážejte bez uzavřeného cestovního pojištění.

Rumunsko je členem EU, takže by vám „měl stačit“ Evropský průkaz zdravotního pojištění, nicméně ten garantuje pouze zdravotnickou péči v takovém rozsahu, jak ji mají hrazenou místní obyvatelé.

Vhodně zvolené cestovní pojištění pokryje případné výdaje a vy si užijete pobyt bez zbytečných komplikací. Navíc budete mít k dispozici non stop asistenční linku, na kterou se můžete kdykoliv obrátit a vyřešit vzniklé komplikace. Rumunsko spadá do kategorie „Evropa“, takže vás cestovní pojištění vyjde velmi levně.

Nechcete-li zbytečně ztrácet čas, uzavřete pojištění na cesty online, zaplaťte kartou a získáte pojistnou ochranu okamžitě. Smlouvu však uzavřete až v momentě, kdy se seznámíte s pojistnými podmínkami a budete jim rozumět. A přečtěte si také odpovědi na časté dotazy k cestovnímu pojištění – najdete v nich důležité informace.

Autor fotografií: Zdenek7

Debata k článku 'Výlet do rumunských hor: Příroda stejná jako před sto lety'

ReklamaVyzkoušej své znalosti v našich testech


Poznávací test: Motýli a jejich housenky
Jaký motýl se z housenky vylíhne?
možnost odpovědimožnost odpovědi
Dosavadní průměrná úspěšnost účastníků: 25%

Vyhledávání


Facebook

Tapety na plochu


tapeta Hlemýžď

Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2018 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz