Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Je budoucnost veřejného osvětlení v úspornější LED technologii?

Při vyslovení pojmu veřejné osvětlení (VO) si snad každý představí tradiční řady sloupů na Pražských magistrálách při nočních cestách domů a typické matné nažloutlé světlo sodíkových výbojek. Kam se posunul vývoj technologií veřejného osvětlení posledních let?

Zdroj: Pixabay.com - klikněte pro zobrazení detailuZdroj: Pixabay.com

Dříve louče, plynová a elektrická svítidla...

V průběhu technických revolucí byly louče jako nekonečný zdroj zábavy hasičských sborů antických a středověkých měst nahrazeny plynovými a posléze i elektrickými svítidly. S příchodem obloukových lamp, jejich jednoduchou instalací, údržbou a hromadným ovládáním se VO mohlo rozšířit do všech zapadlých uliček a měst.

A jak jsme na tom dnes?

V současnosti si při výběru vhodné technologie pro veřejného osvětlení musíme položit otázky, co chceme vlastně osvětlit a jaké jsou k tomu požadavky. Půjde o frekventovanou silnici nebo jen málo používaný přechod? Jde o stylovou lampu v historickém centrum města nebo prostranství u výrobní haly? Jde o výměnu světelného zdroje na stávajícím dříku (stožáru) VO za úspornější. Nebo projektuji VO pro novou rezidenční čtvrt? Kolik hodin za rok bude lampa svítit? Nedávno byla odpověď na většinu kladených otázek velmi jednoduchá: vysokotlaká sodíková výbojka neboli HPS. Tento zdroj světla je v současnosti v ČR použit u zhruba 90 % aplikací VO. Zbytek tvoří kompaktní zářivky - 6 % a rtuťové výbojky - 4 %. S příchodem moderních výkonných COB LED modulů se však situace změnila.

Slovo odborníka

„S výměnou klasického veřejného osvětlení za LED veřejná svítidla lze uspořit na elektrické energii. Dá se ušetřit i na údržbě. Jak? LED svítidla jsou vyrobena tak, aby nevyžadovala zvláštní servis. Díky těmto úsporám je návratnost vstupních investic do nákupu nového LED osvětlení poměrně rychlá,“ říká pan Lukáš Rymer z LED Solution. V tomto obchodě mají s LED veřejným osvětlením velké zkušenosti. Pro zájemce o osvětlení poskytují plný servis, zajistí světelný projekt a k tomu 3letou záruku.

Výhody LED veřejného osvětlení však úsporami nekončí. Je také ohleduplné k životnímu prostředí. Když se rozhodnete pro LED veřejné osvětlení, ukážete okolí, že vaše obec či město uvažují úsporně i ekologicky.

Pojďme se zaměřit na hlavní technické rozdíly a aplikační výhody HPS a LED, kvalitu světla, řízení a elektroniku a životnost veřejného osvětlení.

Článek 'Je budoucnost veřejného osvětlení v úspornější LED technologii?' je rozdělen na více kapitol
  1. Kapitola 1
  2. Základní vlastnosti HPS a LED
  3. Řízení a elektronika
  4. Kompletní fotogalerie k článku
»





Debata k článku 'Je budoucnost veřejného osvětlení v úspornější LED technologii?'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Hlemýžď

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz