Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Proč mám rád plže?

Plži mne vždycky fascinovali a pokud si připomeneme bizarní, leč nevyvratitelnou tezi V.J.A.Nováka o tom, že mravenci již překonali individuální sobectví a budují komunismus, nelze než na plže pohlédnout také ozvláštňujícím okem.

Hlemýžď kropenatý (Cornu aspersum) - klikněte pro zobrazení detailuHlemýžď kropenatý (Cornu aspersum), autor: Wikipedia, http://www.wikipedia.org

Zdá se, že prohlédli, překonali a včas odvrhli různé pochybné výstřelky obratlovectví, ba i členovectví: celou tu hektickou ukvapenost a zběsilost, teplokrevnost, oddělené pohlaví, bažení po věcech nedostatkových a nepřístupných, přemrštěnou péči o mláďata a jejich rozmazlování. Potká-li plž plže, mohou se za hojného vylučování pěn a slizů octnout v milostném objetí svých velevnímavých celoslizničních povrchů, vzhledem k rovnováze principů jin a jang u nich však celá věc nemá onu gonochoristickou drásavou dramatičnost rozdělení pohlaví ve dvě, která nás žene do rozmanitých tragédií a neprozřetelností.

Klidní, rozvážní, harmoničtí, živí se většinou odumřelými vegetábiliemi, jichž je všude spousta, navíc jako jediní vyšší živočichové umějí sami nezprostředkovaně trávit celulózu. I nečetné dravé druhy loví jaksi pozvolna a nepřekotně, ani si toho nevšimneme. Se svými tykadélky působí jako výsadek z jiné planety, na nějž se nevztahují pravidla přírodního výběru. Ulita skýtá ostatně ochranu jen malou a proti skutečným nepřátelům, třeba larvám světlušek, není nic platná, ale řada plžů se obejde velmi dobře i bez ní.

Nejsou ani výrazně toxičtí, ani nějak útěku- či obranyschopní, jen zcela nesnesitelně slizcí. Navzdory tomu, že reprezentují spoustu nechráněného proteinu a žádné kosti, žere je věru málokdo – připomeňme si, co všechno se v přírodě s chutí konzumuje: výkaly, peří, dřevo, o mršinách ani nemluvě. U těch, kteří připomínají pomalu se sunoucí exkrementy, má potenciální predátor spíše strach, aby do nich nešlápl.

Jsou nepřekotní, ale cílevědomí - plzáci španělští, Arion lusitanicus, k nám doplzali ze své vlasti za pár let. A mechanismus, kterým se sunou? Rád bych znal toho, kdo jej opravdu a beze zbytku pochopil. Sám se domnívám, že jsou v tom nějaké čáry. Už proto se jim úzkostlivě vyhýbám, když ve své bezbřehé naivitě lezou na chodníky a silnice, byť ve svých chladných, vlhkých a stabilních duších nesnují ani po přišlápnutí pomstu, ač by mohli. Snad jsou si vědomi krátkosti a přechodnosti savčích excesů i toho, že budoucnost patří jim, plžům, a že jim neuteče.

Debata k článku 'Proč mám rád plže?'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Žirafa

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz